26.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Ефектот на западните санкции против Владимир Путин е слаб

НАЈЧИТАНО

Ефектот на западните санкции против Владимир Путин е слаб. Иако Европската унија се издвојува со своите најстроги мерки досега против руската воена машина, вклучително и делумна забрана за увоз на нафта, има поголем број на отстапки, од отстранување на нафтата од нафтоводот од санкциите до отстранување на омилениот свештеник на Путин од листата на санкционирани.

Унгарскиот лидер Виктор Орбан, кој е фан на Путин, очигледно игра голема улога во разбивањето на обединетиот фронт. Сепак, ризикот од замор и опаѓање на моралот оди подалеку од Будимпешта. Цената на ударот на Путин таму каде што боли, енергијата, ги заробува главите на многу национални лидери во време на висока инфлација и економско забавување, како и мрачната сцена на рускиот напредок што повторно добива на интензитет по 100 дена борба, пишува „Bloomberg“.

Со оглед на тоа што разликите во мислењата се шират внатре и надвор од ЕУ за тоа како може да изгледа крајот на кризата, ова не навестува добро на краток рок. Естонската премиерка Каја Калас, која сега мора повторно да ја обедини својата владејачка коалиција по распадот од минатата недела, сака да го продолжи притисокот врз Москва. Но, тој признава дека отсега ќе биде сè потешко, со мали шанси за ембарго за гас во следниот сет на ограничувања.

Поинаков пристап

Време е за поинаков пристап или пауза, истакнува белгискиoт премиер, Александар Де Кро.

Не постои едноставно решение за заморот од санкции. Финансиското оружје е несовршена алатка која е склона кон нерамномерна имплементација и несакани последици. Невидениот опсег на санкции против потесното опкружување на Путин, како и финансискиот систем, авиокомпаниите и трговијата на Русија, ќе придонесат за пад од 10% на бруто домашниот производ на Русија во оваа година.

Но, тоа не го одврати ниту го собори Путин.

Уште полошо, имаше и некои контрапродуктивни ефекти. Зголемените цени на енергијата ги наполнија џебовите на Путин додека ги осиромашија увозниците. Приходите на Русија од нафта и гас ќе бидат околу 285 милијарди долари во оваа година, според проценките на „Bloomberg Economics“. Кога на тоа ќе се додадат и други стоки, бројката надминува 300 милијарди долари во девизните резерви на Русија кои се замрзнати поради санкциите.
И додека запленувањето на јахти и вили на богати олигарси дава добро чувство, непријатно е да се гледаат западните компании како заминуваат од Русија како продаваат имот на оние милијардери кои се всушност преголеми за да бидат санкционирани.

Долгорочен одговор

Дури и ако долгорочниот одговор е преземање посилни и побрзи мерки против Русија, од витално значење ќе биде прво да се зајакне економската одбрана дома. „Barclays“ проценува дека целосното ембарго на рускиот природен гас може да го намали БДП-то на еврозоната за 4% во споредба со основното сценарио. Без дополнителна економска поддршка за домаќинствата, реториката на Орбан, која невкусно ги споредува енергетските санкции со економска „нуклеарна бомба“, ќе се прошири.

Во анкета која беше објавена во април покажа дека европското јавно мислење е донекаде контрадикторно: повеќе од 30% од испитаниците во седум земји, вклучувајќи ги Шпанија и Италија, се залагаат за инвестирање во трговијата и дипломатијата со Русија, наместо во одбраната и безбедноста.

Без светлината на крајот од економскиот тунел, расположението на јавноста може целосно да се промени. Ако оваа војна се одолговлекува и стане тест за моралот, Западот и ЕУ имаат предност во однос на ресурсите и човечкиот капитал, како што забележа Мигел Отеро Иглесијас од Кралскиот институт Елкано. Но, тоа доаѓа со потребата да се заштитат најранливите во општеството и фискалната поддршка ќе биде неизбежна, пишува „Bloomberg“.

Уморни од санкции

Мерките за поддршка во стилот на пандемијата треба да ги поттикнат следните чекори на европската политика, или преку заедничка структура за задолжување на Фондот за закрепнување на ЕУ или СИГУРНИ заеми што им се нудат на членките за заштита на вработувањето. Единството навистина ќе биде сила во време на зголемени каматни стапки и кревките јавни финансии, особено кога Путин почнува да го ограничува снабдувањето со гас на земјите кои не играат според неговите правила.

Лесно е да се претпостави, како што направија некои, дека постои линија на поделба во овој конфликт меѓу оние кои сакаат да му попуштат на Путин и оние кои се на страната на Украина. Ова не е ниту точно ниту корисно. Италијанскиот пример е особено поучен. Пред инвазијата на Путин, Марио Драги размислуваше за подлабоки гасни врски со Русија. Оттогаш тој ја поддржа забраната за увоз на руска нафта и го поддржа испраќањето тешко оружје во Украина и покрај домашниот политички отпор.

Сепак, тој, исто така, повика на заеднички одговор на зголемените трошоци за енергија и ги повика САД внимателно да размислат за тоа како би можел да изгледа прекинот на огнот. Бидејќи заморот од санкции се заканува, пристапот на Драги, а не на Орбан, треба да ги одреди следните чекори на Западот, заклучува „Bloomberg“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО