24.9 C
Ohrid
Thursday, July 7, 2022

ЕУ сака да ги измени договорите со Pfizer за да ги намали пратките на вакцини

НАЈЧИТАНО

Владите на Европската унија го засилија притисокот врз Pfizer и другите производители на вакцини повторно да преговараат за договорите, предупредувајќи дека милиони дози вакцини кои повеќе не се потребни ќе пропаднат.

За време на најтешката фаза на пандемијата, Европската комисија и европските влади, стравувајќи од недостиг, се согласија да купат големи количини вакцини, главно од американскиот Pfizer и партнерот BioNTech од Германија.

Откако пандемијата престана во Европа и се забави вакцинацијата, многу земји сакаат измени на договорот за да се намалат пратките, а со тоа и нивната цена.

Прашањето беше дискутирано на состанокот на министрите за здравство на ЕУ во Луксембург во вторникот, иако Комисијата останува внимателна околу тоа што може да се постигне.

Полска, земја која води во повиците за ревизија на договорот, има на залиха повеќе од 30 милиони дози вакцина, а според постоечкиот договор треба да купи уште 70 милиони дози, изјави полскиот дипломат за Ројтерс.

Полска има околу 38 милиони жители, а 60 проценти од нив се целосно вакцинирани, не вклучувајќи ги „бустер“ дозите. Во ЕУ просекот е 70 проценти.

Во писмото испратено до Комисијата претходно овој месец, полскиот министер за здравство Адам Ниџиелски и неговите колеги од Хрватска, Бугарија, Естонија, Унгарија, Латвија, Литванија и Романија повикаа на „намалување на количините“ на нарачаните вакцини.

Тие веруваат дека договорите биле договорени во време кога било невозможно да се предвиди како ќе се развива пандемијата и затоа треба да се сменат сега кога ситуацијата е поволна.

Pfizer и Moderna, уште еден добавувач на вакцини во ЕУ, се согласија да одложат некои пратки.

Министрите во своето писмо велат дека тоа е „недоволно решение кое само го одложува проблемот“.

Комесарката за здравство Стела Киријакидес во вторникот рече дека ќе се направат обиди да се одложат пратките на вакцини најрано до следната година и дека во иднина може да бидат потребни предозирање.

Таа нагласи дека „договорите мора да се почитуваат“ и додаде дека ЕУ „не може еднострано да ги промени нивните услови“.

Европски функционер, кој сакаше да остане анонимен, во мај рече дека европските држави сигурно ќе ги изгубат сите правни мерки што ќе ги преземат против добавувачите на вакцини.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО