20.9 C
Ohrid
Thursday, August 11, 2022

ЕУ купува 110.000 вакцини против мајмунски сипаници

НАЈЧИТАНО

Европската унија во вторник ќе потпише договор со непознат производител на вакцини за приближно 100.000 дози вакцина против мајмунски сипаници кои ќе бидат испорачани кон крајот на јуни, потврди еврокомесарката за здравство Стела Киријакидес.

По состанокот на министрите за здравство на ЕУ во Луксембург, Киријакидес рече дека вакцините ќе бидат купени со пари од фондовите на ЕУ и ќе бидат доставени до земјите-членки на ЕУ.

Таа додаде дека во ЕУ досега се пријавени 900 случаи на инфекција со мајмунска сипаница.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО