26.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Естонија би била избришана од картата на светот и Европа, а историскиот центар на нејзиниот главен град Талин би бил срамнет со земја

НАЈЧИТАНО

Естонија би била избришана од картата на светот и Европа, а историскиот центар на нејзиниот главен град Талин би бил срамнет со земја. Според естонската премиерка Каја Калас, ваквото катастрофално сценарио го дозволуваат сегашните планови на НАТО за одбрана на земјата од каков било руски напад, пишува Фајненшл Тајмс. Алијансата би задоцнила со ослободувањето на Естонија, Латвија и Летонија кои би можеле да бидат освоени за 180 дена.

Истакнувајќи дека поминаа повеќе од 100 дена откако Русија започна сеопфатна инвазија на Украина, премиерката истакна:

– Ако се споредат големината на Украина и балтичките земји, тоа би значело целосно уништување на земјите и нашата култура.

– Оние од вас кои биле во Талин и го познаваат нашиот стар град и вековите историја и култура што се тука, сето тоа би било избришано од мапата, вклучително и нашите граѓани, нашата нација – додаде таа.

Нејзините коментари доаѓаат пред самитот на НАТО во Мадрид следниот вторник, каде што членките на Алијансата ќе разговараат за плановите за одбрана на своето источно крило во очи на украинската војна, вклучувајќи го и прашањето како подобро да се одбранат балтичките држави.

Естонија, Летонија и Литванија се „за“ актуелната стратегија да има илјадници странски војници во секоја од земјите, кои ќе дејствуваат како „тривијална сила“ која ќе ги замени силите кои НАТО ќе се обиде да ги одбрани уште на првиот ден.

Коментирајќи го, како што го нарече, планот на НАТО „да се изгуби, а потоа да се ослободи“, таа рече дека злосторствата, наводно, извршени од руски војници во украинскиот град Буча се случиле 80 дена по почетокот на окупацијата.

– Сега сите гледаат дека таквиот концепт навистина не функционира – рече Калас.

Таа додаде дека разговарала со странски војници стационирани во Естонија, главно оние од Велика Британија. Тие ѝ рекле дека, имајќи предвид дека сегашните планови значат дека би биле целосно избришани во потенцијалната руска инвазија, „тие не се за идејата дека … ќе треба да умрат“.

Затоа Калас бара меѓу 20.000 и 25.000 војници на НАТО да бидат распоредени во Естонија, Латвија и Литванија.

– Но, тоа не значи дека сите овие војници ќе бидат странски или ќе мора постојано да бидат стационирани во секоја земја. Илјадници естонски, латвиски и литвански војници ќе бидат вклучени во можеби една бригада, од 3.000 до 5.000 странски војници стационирани во земјава, а со текот на времето ќе се зголеми на две бригади – рече премиерката.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО