8.9 C
Ohrid
Wednesday, October 5, 2022

Есента започна, велат метеоролозите – ќе биде нешто потопло од просекот

НАЈЧИТАНО

Есента започна, велат метеоролозите – ќе биде нешто потопло од просекот
Помошник директорот на Републичкиот хидрометеоролошки завод (РХМЗ) Горан Михајловиќ рече дека за првата недела од октомври се прогнозира топло време, но не и за периодот околу Михаелмас, кој е на 12 октомври, додавајќи дека се очекува малку потопла есен во однос на повеќегодишен просек.

Есента пристигна утрово во три часот и три минути. Во исто време, пролетта започна за жителите на јужната хемисфера на Земјата.

Михајловиќ за РТС изјави дека за време на викендот и на почетокот на наредната недела се очекуваат максимални температури меѓу 20 и 25 степени, со засилен ветер од јужен и југоисточен правец.

„До крајот на месецот ќе продолжи овој тренд на малку потопло време во однос на претходната недела“, рече Михајловиќ, додавајќи дека во недела попладне, понеделник и вторник може да има врнежи од дожд и локални врнежи, но не големи и обилни.

Првиот мраз се очекува веќе во сабота наутро, но потоа седум дена ќе бидат потопли утра, па во првата половина на октомври повторно може да се очекуваат мразови.

„Постои можност првата половина на октомври да има нешто почеста појава на врнежи, вистината е дека за цел октомври тие би биле во границите на просечните меѓу 40 и 60 милиметри, на планините до 80. Топлиот период сепак би бил овој прв дел од октомври, односно првите седум дена, така што за периодот околу Михаелмас, не можеме да кажеме дека ќе имаме Михаелмас лето во вистинскиот опсег што го очекувавме или како навикнати сме“, вели Михајловиќ.

Помошникот директор на РЗМЗ вели дека се очекува малку потопла есен во однос на повеќегодишниот просек.

„Просечната температура би била еден степен над просечните вредности, а што се однесува до врнежите, тие би биле некаде во границите на просекот и во бројки се движат меѓу 140 и 190 милиметри за овие три месеци (септември, октомври и ноември). “, рече Михајловиќ.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО