2.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Еруптираше индонезискиот вулкан, регионите прогласија највисока тревога

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

На индонезискиот остров Јава денеска еруптираше вулканот Семеру. Регионите прогласија највисоко ниво на подготвеност и ги поканија жителите да ја избегнуваат областа. Вулканот исфрла облаци врела пепел на еден и пол километар во воздухот, пренесува француската новинска агенција АФП.

Центарот за вулканологија и превенција од геолошки катастрофи го подигна нивото на опасност за вулканот Семеру од трето ниво на четири, изјави портпаролката Хендра Гунаван за локалната телевизија Компас.

„Тоа значи дека на населената област му се заканува опасност и дека активноста на вулканот е засилена“, додаде тој.

Ерупцијата на вулкан во Јава, кој се наоѓа на приближно 800 километри југоисточно од главниот град Џакарта, предизвика евакуација на околните села. По ерупцијата нема информации за жртви, но локалните власти ги советувале луѓето во близина да се држат најмалку осум километри подалеку од кратерот.

За време на последната ерупција на вулканот пред една година, загинаа најмалку 51 лице, од кои речиси 10.000 мораа да ги напуштат своите домови.

Планината Семеру се наоѓа на истокот на Јава и е нејзината највисока точка на надморска височина од 3.676 метри.

Јапонија предупредува на опасност од цунами
Јапонската метеоролошка агенција ја следи можноста од цунами поради невремето. „Јапонската метеоролошка агенција предупреди дека цунами може да стигне до островите Мијако и Јајама во јужната префектура Окинава“, објави јапонската новинска агенција Кјодо.

Таа изјави дека цунамито лесно може да стигне до островот до 14:30 часот по локално време (5:30 часот по средноевропско време), но утринава нема извештаи за евентуална штета, пренесува AFP.

Индонезија лежи на т. и Пацифичкиот огнен прстен. Островската земја со околу 275 милиони жители има околу 130 активни вулкани.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Пациентите со цистична фиброза ќе протестираат пред Владата

Асоцијацијата за цистична фиброза на 4 февруари (сабота) пред Влада со почеток во 12:00 часот ќе одржи протест. – Борбата продолжува со надеж дека ќе...

Шојгу најави реформа со нови 350.000 војници

Реформа со која Русија треба до 2026 година да регрутира нови 350.000 војници најави Кремљ, а рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу ја оправда...

Руски „Искандер“ ги уништи сите, но светилиштето остана недопрено!

На социјалните мрежи се појави видео на кое наводно се гледа уништување на украински борбени возила и опрема во близина на Изјум. Наводно, Украинците паркирале...
spot_img
spot_img
spot_img