Ердоган: Шведска не треба да очекува поддршка за влез во НАТО

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека Шведска не треба да очекува поддршка за влез во НАТО по протестите викендов на антиисламските активисти и прокурдските организации.

Дозволувате терористички организации да дивеат и очекувате поддршка за влез во НАТО, тоа нема да се случи“, рече Ердоган.

Тој нагласи дека ако Шведска не покаже почит кон Турција и муслиманите, нема да има поддршка од Анкара за влез во НАТО.

Ердоган ги критикуваше протестите предводени од Расмус Палудан на кои беше запален Куранот, наведувајќи дека тоа е навреда за сите, особено за муслиманите. Тој ги критикуваше и шведските власти што дозволија да се одржат демонстрации пред турската амбасада во Стокхолм.

Ердоган, исто така, ја критикуваше Шведска за прокурдските протести за време на кои демонстрантите носеа знамиња на различни курдски организации, вклучително и Курдистанската работничка партија /PKK/, која е на списокот на терористички организации во Турција, ЕУ и САД.

Симболите на оваа организација не се забранети во Шведска.

Финска и Шведска поднесоа апликации за членство во НАТО во мај. Турција го блокираше разгледувањето на барањето поради долгогодишната поддршка на Хелсинки и Стокхолм за ПКК.

Во јуни Турција, Шведска и Финска потпишаа безбедносен меморандум, со кој беше отстранета блокадата на почетокот на преговорите за пристапување на двете земји во Алијансата. Страните се согласија да ја зајакнат соработката во борбата против тероризмот, вклучително и против ПКК, и да ги укинат ограничувањата за извозот на оружје од Турција.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Османи повикува да се вратиме на позитивниот дијалог

„Време е да ставиме црта на пинг-понг дискусијата со Бугарија“, одговори денеска Бујар Османи на новинарско прашање дали македонското МНР ќе испрати протестна нота...

Јован Тозиевски ,Градоначалник на Општина Ресен-Искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и...

Изразувам искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и се случи на нашата...

Северна Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Владата на Република Северна Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата...

Moda

Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
spot_img
spot_img
spot_img