Ердоган: Шведска и Финска одбија да екстрадираат околу 130 терористи во Турција

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Шведска и Финска одбија да екстрадираат околу 130 терористи во Турција, изјави во неделата турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

„Им кажавме на Шведска и Финска: за да ви биде одобрено членството во НАТО, треба да ни предадете околу 130 терористи. За жал, тоа не беше сторено“, рече Ердоган, говорејќи во Мугла.

Тој истакна дека Шведска конкретно одбила да го екстрадира новинарот Булент Кенеш, кој беше осуден на затворска казна во Турција.

Портпаролот на турскиот претседател во четвртокот рече дека напредокот за членството на Шведска во НАТО е невозможен додека Стокхолм не стави крај на терористите кои дејствуваат во земјата.

Шведскиот амбасадор во Анкара во четвртокот беше повикан во турското Министерство за надворешни работи, каде што доби протестна нота против пропагандата на забранетата Курдистанска работничка партија (ПКК) во Стокхолм против претседателот Таип Ердоган.

На 18 мај 2022 година, Финска и Шведска поднесоа барања до генералниот секретар на НАТО за пристапување во Алијансата. Засега апликациите на Шведска и на Финска за НАТО не се ратификувани само од само две земји од 30 – од Унгарија и од Турција.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Силен ветер во Кавадаречко

Силен ветер денеска го зафати Кавадаречко, кој откорна бандери и повеќе дрвја, информираа вечерва од кавадаречката локална самоуправа. „Брза беше интервенцијата на пожарникарите од Територијалната...

Пендаровски вели дека територијалните претензии станале секојдневие

Најостро го осудувам вандалскиот чин на каменување на македонски културен клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград во Бугарија, наведува претседателот Стево Пендародвски во реакција на...

Пронајдени се живи четворица исчезнати на Кожуф

„Пријавата на 112 во ЦУК за исчезнатите четири лица е примена денеска во 14:50 часот. Се јавил загрижениот татко на едно од изгубените, бидејќи...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img