Ердоган најави што мора да направат Шведска и Финска ако сакаат да влезат во НАТО

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Шведска и Финска мора да екстрадираат до 130 „терористи“ во Турција пред турскиот парламент да го одобри нивното барање за влез во НАТО, изјави во понеделникот претседателот Тајип Ердоган.По руската инвазија на Украина, две земји поднесоа барање за членство во НАТО, што мора да го потврдат сите 30 членки на Алијансата.

Турција особено ја посочи Шведска како земја која мора да заземе јасен став против луѓето кои Анкара ги смета за терористи, од кои повеќето се курдски милитанти.

Анкара, исто така, ја обвинува групата за обидот за државен удар во 2016 година.

Во јуни 2022 година, Шведска и Финска потпишаа договор за екстрадиција со Турција за да се надминат приговорите на Анкара и да се приклучат на НАТО.

„Им рековме, ако не ни ги предадете терористите, вашето барање нема да помине во парламентот“, рече Ердоган, мислејќи на заедничката прес-конференција во ноември со шведскиот премиер Улф Кристерсон.

Турскиот претседател бара екстрадиција на околу 130 „терористи“.

Анкара минатата недела ја осуди видео монтажата направена од група блиска до Работничката партија на Курдистан (ПКК) во Шведска, во која за нејзините нозе виси марионета со ликот на претседателот Ердоган и го нарекува „диктатор“.

Двете земји ветија дека ќе ги депортираат или екстрадираат осомничените за тероризам, потпирајќи се на турското разузнавање и законите на ЕУ.

Портпаролот на турскиот претседател Ибрахим Калин во саботата предупреди дека времето истекува и дека доколку двете земји ги исполнат своите ветувања, парламентот ќе ги ратификува нивните барања пред претседателските и парламентарните избори во мај.

Калин смета дека Турција „не бара од Шведска или Финска ништо што не е во согласност со нивниот закон“ и додава дека Анкара е „многу реална“.

Претходно во понеделникот, Кристерсон рече дека неговата земја е во „добра позиција“ во однос на ратификацијата на Турција за членството во НАТО.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Османи повикува да се вратиме на позитивниот дијалог

„Време е да ставиме црта на пинг-понг дискусијата со Бугарија“, одговори денеска Бујар Османи на новинарско прашање дали македонското МНР ќе испрати протестна нота...

Јован Тозиевски ,Градоначалник на Општина Ресен-Искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и...

Изразувам искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и се случи на нашата...

Северна Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Владата на Република Северна Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата...

Moda

Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
spot_img
spot_img
spot_img