21.5 C
Ohrid
Saturday, August 20, 2022

Ердоган и Путин утре се среќаваат во Сочи

НАЈЧИТАНО

Претседателот на Република Турција Реџеп Таип Ердоган во петок ќе престојува во еднодневна посета на рускиот приморски град Сочи, каде ќе се сретне со неговиот руски колега Владимир Путин на разговори за билатералните врски и меѓународните прашања.

Ердоган и Путин ќе се сретнат лично по втор пат за 17 дена. Тие претходно се сретнаа во иранскиот главен град Техеран на трилатерална средба со иранскиот претседател Ебрахим Раиси.

Лидерите се собраа на седмиот самит во формат Астана за да разговараат за неодамнешните случувања во Сирија, борбата против терористичките групи кои претставуваат закана за регионалната безбедност, особено за ЈПГ/ПКК и ИСИС, како и за хуманитарната ситуација и доброволното враќање на Сиријците. . За време на состанокот на 19 јули, тие го осудија зголеменото присуство и активности на терористичките групи и нивните филијали под различни имиња во различни делови на Сирија.

Турција постојано ја нагласуваше својата решеност да ги искорени терористичките организации, вклучително ИСИС и ПКК, заедно со сирискиот огранок на ЈПГ, кои ја загрозуваат безбедноста во Сирија.

Турција најави можност за покренување на уште една антитерористичка операција во северна Сирија, по серијата операции започнати во последните години.

Освен за Сирија, Ердоган и Путин ќе разговараат и за руско-украинската војна, која трае веќе шест месеци.

Благодарение на дипломатските напори на Турција да го деблокира извозот на жито од Украина, првиот брод за жито што го напушти украинското пристаниште во војната помина низ турските теснец по инспекциите во Истанбул во средата, на пат за Либан. Многумина веруваат дека оваа пратка треба да помогне во ублажувањето на глобалната криза со храна.

На 22 јули Турција, ОН, Русија и Украина потпишаа историски договор за повторно отворање на трите украински пристаништа за извоз на жито, кои беа во застој со месеци: Одеса, Черноморск и Јужни.

Товарниот брод „Разони“ под знамето на Сиера Леоне, натоварен со повеќе од 26.500 тони пченка, е првиот брод натоварен со жито што го напушти украинското пристаниште Одеса, а по добиената дозвола во Истанбул продолжува со пловењето кон неговото финале. дестинација, либанското пристаниште Триполи.

На средбата Ердоган и Путин ќе ги проценат билатералните односи, фокусирајќи се на областите на економијата, трговијата и енергетиката кои претставуваат движечка сила на турско-руските врски.

Лидерите ќе разменат мислења и за можните чекори за зајакнување на билатералната соработка.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО