Епидемија на сипаници и се заканува на Црна Гора

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Имајќи го предвид бројот на несоодветно заштитени деца, особено кај генерациите родени во 2021 и 2020 година, периодот од годината кој е поволен за респираторни инфекции, како и фактот дека првите случаи на болеста се веќе регистрирани во нашата непосредна околина, речиси е сигурно дека во Црна Гора ќе има повеќе масовни случаи на морбили, предупредува д-р Сенад Бегиќ, виш консултант за здравствени прашања на УНИЦЕФ во интервју за Побједа.

Тој посочува дека родителите на децата кои не се соодветно заштитени од сипаници, заушки и рубеола се уште имаат можност да го сторат тоа и ги упатува „без одлагање да се обратат до избраниот педијатар и да закажат термин за вакцинација.

Во опширното интервју за подгоричкиот дневен весник, тој вели дека УНИЦЕФ ја гледа имунизацијата од перспектива на правата на децата. Ова, рече тој, во основа имплицира дека УНИЦЕФ не препорачува спроведување на имунизации на кој било начин што би можело да дискриминира кое било дете или да му ускрати некое основно право, вклучително и многу важното право на образование.

– Препорачуваме родителите да ги добијат сите потребни информации за да ја разберат важноста на вакцините и да побараат вакцини кои се неопходни за нивните деца, како и  да постапуваат во согласност со прописите за имунизација на патниците во меѓународниот сообраќај – рече Бегиќ.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Граѓаните на Швајцарија излегуваат на референдум

Граѓаните на Швајцарија на референдум ќе одлучат дали сакаат да го задржат плаќањето во готово, објави во понеделникот здружението, откривајќи дека собрало доволно потписи...

Македонија се мобилизира да им помогне на настраданите во силниот катастрофален земјотрес од што ги погоди Турција и Сирија и предизвика големи материјални штети,...

Македонија се мобилизира да им помогне на настраданите во силниот катастрофален земјотрес од што ги погоди Турција и Сирија и предизвика големи материјални штети,...

Зошто земјотресот во Турција беше толку смртоносен и што го предизвика?

Разорен земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала во понеделникот ја погоди југоисточна Турција во близина на границата со Сирија, а бројот...

Moda

Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
spot_img
spot_img
spot_img