Епидемиолог: Се зголемува бројот на заболени од туберкулоза, нема вакцина за возрасни

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Епидемиологот на Заводот за јавно здравје Суботица, Небојша Бохучки изјави дека се зголемува бројот на заболени од туберкулоза, а вакцина за возрасни се уште нема.

„Денешната вакцина, која се користи од 1921 година, ги штити децата до петгодишна возраст од компликации, од кои најсериозна е туберкулозниот менингитис. Влегува во белите дробови на секој што вдишува, кој е покрај некој што кашла и кива, а се случува и луѓето што пушат и пијат да се разболат“, вели Бохучки за веб-страницата „Маглочиштач“.

Тој додаде дека 16 компании работат на добивање на нова вакцина за возрасни која би можела „да заштити најмалку 50 отсто од оваа болест“.

Според медиумите, во Нови Пазар пред новогодишните празници била прогласена епидемија на туберкулоза, бидејќи заболеле шест деца од две семејства, поради што туберкулозата е наречена „семејна епидемија“.

Неделава Институтот за јавно здравје во Нови Пазар ги тестираше за туберкулоза учениците од ОУ „Стефан Немања“ во кое учат три заболени деца, додека ниту еден од тестираните наставници не е позитивен на туберкулоза.

„Симптомите се кашлица, а кај пушачите тој карактер на промена на кашлицата, неправилна исхрана, неспецифично потење… Туберкулозата се јавува во земји како Африка, Азија, каде што голем број членови на семејството живеат во едно домаќинство“, рече тој.

Бохучки рече дека годишно 10 милиони луѓе во светот заболуваат од туберкулоза, а 1,6 милиони умираат од оваа болест.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img