5.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Ендрју Тејт пред судијата: ќе го продолжи ли притворот?

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Осуммина Хрвати кои беа уапсени во Замбија на почетокот на декември под сомнение за трговија со деца од Конго се појавија пред судот во вторник.

Како што пренесува Вечерњи, на почетокот на постапката имало пауза за да им се прочита обвинението на англиски јазик за да можат да го разберат. По пауза, рочиштето продолжи.

Судењето се одвива во гратчето Ндоли, недалеку од границата со Конго, а набљудувач е и службеник на хрватската амбасада.

На првото судско рочиште уапсените хрватски државјани ќе ја признаат вината. Доколку се изјаснат за невини, ќе има истрага за собирање докази што може да потрае со месеци пред да се подигне обвинението.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

„Макпетрол“ најави намалување на природниот гас за 41 денар

Согласно договорот помеѓу „Макпетрол“ АД Скопје и „Гаспром експорт“, како и движењето на цената на  природниот гас на светските берзи, „Макпетрол“ информира дека цената...

Кањонот Матка да се прогласи за споменик на природата

Владата на денешната седница го усвои Предлогот на законот за прогласување на Кањон Матка за заштитено подрачје во категоријата III – споменик на природата....

Засилувањата на Челзи би можеле да носат два различни броеви на дрес оваа сезона?

Засилувањата на Челзи би можеле да носат два различни броеви на дрес оваа сезона? Рекордното засилување на Челзи од британскиот клуб, Енцо Фернандез, кој пристигна...
spot_img
spot_img
spot_img