Енвер Беџети решавал нови предмети додека предметот за Мијалков го чувал во фиока!!!

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Предметот „Таргет-тврдина“ за кој Апелација ја укина пресудата и го ослободи Сашо Мијалков има опасност од застарување, а судечкиот судија Енвер Беџети решавал нови предмети додека овој го чувал во фиока. Судскиот совет смета дека судечката петорка од Апелација не го оправдала чувањето на предметот во фиока, иако тврделе дека тоа е поради тоа што го проучувале предметот. Тања Чачарова-Илиевска, еден од членовите на Судскиот совет кој го испитување постапувањето на судиите, кажа дека нема оправдување што девет месеци не била донесена одлуката од страна на Апелација.

-„Работната група констатираше дека е изминат период од девет месеци од денот на завршување и одржување на јавна седница до донесување на донесување и објавување на одлуката 05.12.2022 година. Сметаме дека нема образложени причини за изминување на толку долг период од завршување на јавната седница до објавување на одлуката. Сметаме дека се создадени услови за евентуално застарување на оваа постапка, што е сериозна повреда, поради непочитување на роковите за донесување на одлуката. Побаравме објаснување од судијата известител. Како причини за оваа состојба беа наведени големиот број на предмети и тоа вообичаено тешки предмети од висок јавен интерес кој според АКМИС му биле распоредени на судијата известител. Тоа е видно и од уписникот, го проверивме. Неспорен е фактот дека нормата месечна ја исполнувал, но она што го констатиравме дека од сите предмети кои му биле распоредени во работа на судијата известител, единствено „Таргет-тврдина“ е незавршен предмет“, кажа Тања Чачарова-Илиевска, еден од членовите на Судскиот совет.

Судијата Енвер Беџети кој сака да стане Врховен судија е одговорен за движењето на предметот „Таргет-тврдина“. Судски совет констатирал дека тој решавал нови предмети дури од 2022 година, но не и предметот за прислушувањето која пресуда беше укината, а предметот е на чекор да застари.

„И покрај тоа што имал голем обем на работа, тој има завршувано предмети со понов датум, дури и дадени предмети од 2022 година. Од писмената изјава на судијата известител, како и од претседателот на судечкиот совет и другите двајца членови, се наведени како причини: сложеноста на предметот, доказниот материјал кој се проучувал и потребното време за ценење на првостепената одлука. Симптоматично е во сите изјави се наведува дека „од денот на одржување на јавната седница до донесување на одлуката членовите се состанувале, меѓутоа од податоците кои се доставени за предметот, утврдивме дека нема запис за состанување, повторно, на членовите на судечкиот совет. Затоа констатиравме дека нема образложени причини за изминување на толку долг период од јавната седница до донесување на одлуката. Писмената одлука не е изработена од страна на судот“, додаде таа.

Сите судии кои одлучувале по овој предмет, имале мандат и немало пензиониран судија во моментот донесување на одлуката.

„Од одржување на јавната седница и нејзино завршување до донесување на одлуката изминал неразумно долг рок“, кажа Тања Чачарова-Илиевска, член на Судскиот совет.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Зошто земјотресот во Турција беше толку смртоносен и што го предизвика?

Разорен земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала во понеделникот ја погоди југоисточна Турција во близина на границата со Сирија, а бројот...

Апокалиптични сцени во Турција и Сирија: „Афтершоковите беа како Армагедон“

Земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала ја погоди рано утринава јужна Турција и беше почувствуван во поголем дел од земјата, како...

Бијонсе се најде на удар на критики за нејзиниот говор на доделувањето на наградите Греми, а многумина ја нарекоа „дволична“ и „лицемерна“

Бијонсе (41) се најде на удар на критики за нејзиниот говор на доделувањето на наградите Греми, а многумина ја нарекоа „дволична“ и „лицемерна“ за...

Moda

Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
spot_img
spot_img
spot_img