9.9 C
Ohrid
Thursday, December 8, 2022

Емотивна објава на пожарникарите од Пула: „Со тажно срце се збогуваме со нашето небо“

НАЈЧИТАНО

Заедно со луѓето, машините и технологијата, кучињата се од неизмерна важност. Многу често тие се оние кои добиваат најголем дел од заслугите во потрагите и затоа станаа полноправни членови на противпожарните, полициските и другите спасувачки тимови.

Јавната противпожарна служба на Пула денеска се прости од куче херој. Ги напуштило кучето Скај, кое со години учествувало во бројни претреси во Истра и Петриња по земјотресот.

„Со тажно срце мораме да се збогуваме со нашето куче трагач Скај, кое почина вчера. Таа учествуваше во сите потраги по исчезнати лица во Истра и во областа Петриња погодена од земјотресот. Таа, исто така, ја помина целата обука и учествуваше во бројни меѓународни вежби за пребарување и спасување. Ти благодарам за се“, и рекоа колегите.

Запомнете, кучињата имаат 10.000 пати посилно сетило за мирис од луѓето. Подобро слушаат и гледаат. Едно куче на терен може да замени неколку стотици луѓе, а за само половина час може да прегледа 5.000 квадратни метри простор.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО