14.3 C
Ohrid
Friday, October 7, 2022

Елитниот кварт на Вашингтон го потресе нов напад со пукање

НАЈЧИТАНО

Четири лица се повредени во петокот во пукотница во близина на елитното училиште во главниот град на САД, Вашингтон, а напаѓачот се самоубил кога пристигнала полицијата, јавуваат странските новински агенции. Напаѓачот пукал во четири лица кои на улица биле зафатени со секојдневните обврски, од кои тројца биле пренесени во болница поради прострелни рани.

Престрелката во петокот попладне, по локално време, ја потресе елитната населба Ван Нес во северозападниот дел на Вашингтон, во близина на приватното училиште Едмунд Бурк, каде што наставата во тоа време само што завршуваше. Полицијата брзо ја затвори областа, оставајќи ги преплашените ученици затворени во училиштето и почна да го лови напаѓачот.Со помош на изјави на очевидци полицијата по неколку часа ја следела локацијата од која пукал напаѓачот – од прозорец на петтиот кат на една од околните станбени згради. Кога стигнале таму, пронашле мртов напаѓач кој очигледно само што се пресудил. Во станот, кој според полицијата бил нареден „типичен за снајперист“ биле пронајдени неколку парчиња оружје и муниција.

Станува збор за 23-годишниот Рејмонд Спенсер од предградието на Ферфакс во државата Вирџинија. Тој беше пронајден со помош на видео што го објави на социјалните мрежи, а на кое се гледа како некој пука во луѓе од прозорец на горниот кат од зграда.

Според шефот на полицијата во Вашингтон, снимката „изгледа сосема автентична“, но се уште не се сигурни дали е објавена во реално време или во живо или подоцна. Мотивот на Спенсер засега не е познат, а оружјето наводно било легално купено.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО