26.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

ЕК одобри субвенции за производство на електрична енергија во Португалија и Шпанија

НАЈЧИТАНО

Европската комисија одобри 8,4 милијарди евра субвенции за Шпанија и Португалија за купување на фосилни горива за термоцентралите, што би требало да ги намали големопродажните цени на електричната енергија во регионот и со тоа да го ублажи влијанието врз буџетот на домаќинствата.

Владите во Мадрид и Лисабон ќе им платат на производителите на електрична енергија директни грантови за купување фосилни горива за електрани кои нагло се зголемија од почетокот на руската инвазија на Украина.

Шпанија за субвенции ќе одвои 6,3 милијарди евра, а Португалија 2,1 милијарди евра, а програмата ќе остане на сила до крајот на мај следната година.

„Привремената мерка… ќе им овозможи на Шпанија и Португалија да ги намалат цените на електричната енергија за потрошувачите погодени од зголемените цени на електричната енергија поради руската инвазија на Украина, истовремено зачувувајќи го интегритетот на заедничкиот пазар“, рече во средата потпретседателката на ЕК Маргрете Вестагер.

Мадрид се најде под силен притисок од јавноста да најде решение за високите цени на струјата кои се поврзани со цените на бензинот во Шпанија. Цените на бензинот нагло пораснаа минатата година во контекст на закрепнувањето на економијата од кризата со коронавирусот, а оваа година цените беа поттикнати и од војната во Украина.

Премиерот Педро Санчез силно се залагаше за реформи на енергетскиот пазар на Европската унија, тврдејќи дека цената на електричната енергија треба да се одвои од цената на гасот и другите фосилни горива.

Мадрид досега не успеа да добие поддршка за својата иницијатива, вклучително и отпорот на Германија и Холандија, но заедно со Лисабон доби отстапка во форма на зелено светло за привремено ограничување на цената.

Така, Санчез најави 16 милијарди евра државна помош и заеми за компаниите и домаќинствата за да и помогне да го надмине големиот пораст на трошоците за енергија.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО