23.9 C
Ohrid
Thursday, July 7, 2022

Експлозија на американски терминал за ЛНГ го загрози извозот на гас во Европа

НАЈЧИТАНО

Експлозијата во еден од најголемите американски терминали за извоз на течен природен гас (LNG) ќе доведе до намалување на извозот на американскиот гас на светските и европските пазари, кои веќе се под посебен притисок поради напорите на европските земји да го запрат увозот на енергија од Русија поради инвазијата на Украина.Европа (РСЕ) пишуваат светските медиуми кои посочуваат дека цената на бензинот во Европа веднаш пораснала.

Важен американски терминал за извоз на ЛНГ ќе биде затворен три недели поради пожарот што избувна на 8 јуни, јави Блумберг изјавата на портпаролот на компанијата Фрипорт ЛНГ, јави Радио Слободна Европа.

Експлозијата во централата во Тексас ќе го намали извозот на американски гас во време кога светот се соочува со недостиг на гориво, истакнува Блумберг, посочувајќи дека речиси една петтина од сите испораки на гас во странство од САД поминале преку тој терминал минатата година. месец.

Во првите четири месеци од оваа година, Соединетите Држави испратија речиси три четвртини од својот ЛНГ во Европа, која сега добива речиси половина од снабдувањето со гас преку Атлантикот, додека европските земји се обидуваат да ја прекинат зависноста од руската енергија поради инвазија на Украина.

Прекинот на испораките од терминалот Фрипорт ЛНГ ќе ги намали залихите достапни во Европа и Азија, додека повеќе гас ќе се насочува кон складиштето во САД, поради што цената на гасот падна во САД, а се зголеми во Европа. Цените во Европа претходно паднаа на најниско ниво во последните три месеци, делумно поради очекувањата за повисоки залихи од САД.

Азиските трговци за Блумберг велат дека купувачите на ЛНГ веројатно ќе почнат да бараат замена за гас од САД, но дека расположливите залихи се намалуваат, што веројатно ќе ја зголеми и онака интензивната конкуренција меѓу Азија и Европа во потрагата по гас.

Затворањето на Freeport LNG за три недели ќе го отстрани од пазарот еден од најголемите добавувачи, кој веќе е оптоварен со побарувачката на европските купувачи кои го избегнуваат рускиот гас поради инвазијата на Украина, но и поради повторното зголемување на побарувачката. од Кина.

Фабриката Фрипорт ЛНГ може да преработува до 2,1 милијарди кубни стапки природен гас дневно, а со полн капацитет може да извезува 15 милиони тони течен природен гас годишно.

Инцидентот во една од најголемите американски фабрики за течен природен гас ќе го погоди извозот во време кога американската гасна индустрија се обидува да ги зголеми испораките во Европа, пишува Фајненшл тајмс.

Freeport LNG покрива речиси една петтина од капацитетот за втечнување на САД, процес во кој природниот гас се лади и се вчитува во танкери за испораки во странство. „Фрипорт ЛНГ“ е еден од само седумте терминали во САД, посочува британскиот весник, додавајќи дека сите овие постројки работат без прекин со цел да се испорача гас на светските пазари кои се под притисок.

Според договорот што го објавија американскиот претседател Џо Бајден и претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен, Соединетите држави се обврзаа да обезбедат дополнителни 15 милијарди кубни метри гас за Европската унија оваа година. Брисел соопшти дека сака да ја зголеми годишната побарувачка за американски ЛНГ за 50 милијарди кубни метри до крајот на деценијата.

Дестинацијата на испораките од Фрипорт драстично се промени во последните месеци – до неодамна 75 отсто од танкери со гас од таа фабрика одеа во Азија, но сега речиси 80 отсто одат во Европа, според Форбс.

Извозот на американскиот гас сега достигна максимум, изјави милијардерот и мнозински сопственик на Freeport LNG за американското списание Мајкл С. Тој две децении го градеше терминалот јужно од Хјустон, кој сега е втора по големина американска фабрика за извоз на течен гас.

„Мислам дека нема оператор со ЛНГ во светот кој не ја произведува секоја молекула што може“, рече Смит пред неколку месеци.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО