27.9 C
Ohrid
Tuesday, August 16, 2022

Експертско мислење: водката лесно може да го продолжи животот на цветот во вазна

НАЈЧИТАНО

Габерот го осветлува секој простор, а можеби сте сфатиле дека не можете да го чувате подолго од неколку дена – без разлика колку често ја менувате водата. Дали некогаш сте го пробале трикот со вотка?

Крис Бонет, основачот на Gardening Express, во интервју за Huffington Post UK објасни дека само една лажичка вотка додадена во водата во вазна може да го продолжи животот на цветот.

На многумина тоа ќе им изгледа чудно, а како што објаснува експертот, водката делува како антибактериско средство, што значи дека ги убива бактериите на стеблата и на тој начин го поттикнува растот и го одржува општото здравје на растенијата.

Постојат и други трикови со кои лесно може да се продолжи животот на шишето:

Еден од најважните чекори: ослободете се од сите листови на крајот од стеблото. Листовите во вода создаваат бактерии.

Друга важна работа што ја спомна експертот: внимавајте цвеќињата да не се премногу жешки. Се разбира, на розите им е потребна сончева светлина, но не е лошо да претерате. Шпоретот не треба да биде на место што станува многу жешко, обидете се да најдете поладно катче.

Интересно:

И цвеќињата не сакаат овошје. Препорачливо е да не ја ставате вазната во близина на овошјето. „Тоа е затоа што овошјето, како јаболката и бананите, лачат етилен (кој го забрзува зреењето), поради што цветовите стареат побрзо“, објасни Бонет.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО