More

  Експертот објасни што да се прави по убод од стршлен

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  - Advertisement -

  Екстремно високите температури придонесуваат за наезда на стршлен. Во исклучителни ситуации, во гнездото може да има и до 700, но смртните случаи поради убоди се многу ретки, велат експертите.

  Младен Хрон, раководител на смената во Одделението за итна медицина на Град Загреб, објаснува дека оние кои доживеале алергиски реакции или поблаги мора да внимаваат кога излегуваат во природа да носат заштитна облека, а секако и оние кои имаат имал анафилактички реакции на нив е препорака да се носат адреналински шприцеви при одење во природа.

  Тој вели дека во повеќето случаи убодот од стршлен завршува со локална и болна еритема.

  „Тоа е најблаго што може да биде и во повеќето случаи е така. Луѓето склони кон алергии може да развијат блага алергиска реакција во форма на осип, отекување на усните, јазикот и насолзени очи. Додека најтешката форма на алергиска реакција може да резултира со анафилактичен шок. Се манифестира со тешко отежнато дишење, како последица на кардиоваскуларен колапс се јавува хипертензија – првично вртоглавица и лицето може да се онесвести, што може да резултира и со смрт“, објаснува Хрон.

  Што ако се појави анафилактичен шок?
  Вели дека најтешките исходи од убод не се чести и додава дека е тешко да се реагира навреме во случај на анафилактичен шок.

  „Анафилактичен шок се случува многу брзо и тоа е драматичен настан, ако не пружиме итна помош многу брзо, може да биде фатален. Во секој случај, треба брзо да реагирате и да повикате брза помош или да отидете во најблиската прва помош“, рече тој.

  На прашањето кој дел од телото е најопасниот убод, Крон одговара дека тоа е главата.

  „На главата се развива ангиоедем што значи отекување на меката тиква која ги затвора дишните патишта и предизвикува задушување. Во пределот на главата тој убод е најопасен и колку попериферно одиме, толку е поповолен исходот“, вели тој.

  Хрон забележува дека треба да се држи подалеку од гнездата на стршлените за да не ги испровоцира.

  „Ако ги испровоцираме, тие напаѓаат во роеви. Воопшто не е препорачливо да ги кревате рацете и да бегате. Ако плескаме со рацете, тогаш стршленот е најопасен. Треба да бидете мирни и присебни и да чекате тој да си замине“, вели тој.

  Најчести интервенции во итна медицинска помош
  Тој објаснува дека повеќето луѓе доаѓаат во итната медицинска помош бидејќи се плашат од најтешката алергиска реакција.

  „Сите луѓе повеќе или помалку знаат дека тоа може да резултира со смрт. Тие често доаѓаат само со едноставна болна еритема. Поретко доаѓаат со осип. За анафилакса ситуацијата е таква што кога ќе се развие ретко ја прават. Се препорачува да носат адреналински шприцеви“, рече тој.

  Тој вели дека е тешко да се каже дали годинава има повеќе интервенции од шрошли, но дека повеќето доаѓаат да побараат помош поради болна еритема, а нешто поретко поради осип.

  „Отровот од оса е посилен од отровот од стршлен, но опасноста лежи во алергијата. Со стршлените, алергиските реакции се пожестоки“, објаснува тој.

  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција, јави агенцијата Анадолија. Девојчето од сириско потекло било спасено од...

  Бројот на загинатите расте, борбата по преживеани не запира

  Бројот на загинати во земјотресот во Турција и Сирија вчера надмина 6.200 луѓе и се очекува да продолжи да расте, додека пристигнуваат спасувачки тимови и меѓународна...

  Прашања и одговори за крипто-средствата

  Прашања и одговори за крипто-средствата Што се крипто-средства? Како изгледаат крипто-средствата? Кои се разликите меѓу крипто-средствата и суверените валути (пари)? Дали централните банки издаваат дигитални валути? Каква е улогата...

  Moda

  Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

  Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

  Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

  Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

  Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

  Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
  spot_img
  spot_img
  spot_img