7.9 C
Ohrid
Wednesday, November 30, 2022

Експертот ги навел знаците по кои ќе знаете дека сигурно сте имале Ковид

НАЈЧИТАНО

BA.5 го зафаќа светот, предизвикувајќи многу градови низ Соединетите држави да ги преиспитаат мандатите за маски како што се зголемуваат случаите. Симптомите може да варираат од едвај забележливи до толку тешки што ви треба медицинска помош, но експертите сакаат да разјаснат едно нешто: BA.5 е најзаразната варијанта досега и може да го избегне имунитетот.

д-р. Џо Гасталдо, директор на OhioHealth вели: „Со сегашната циркулирачка омикронска подваријанта (БА.5), гледаме повеќе пациенти со Ковид во клиниката кои имаат симптоми кои се во согласност со инфекции на горните дишни патишта; воспалено грло, сува кашлица и течење на носот.

Педијатарот д-р Сиеда Амна Хусеин вели: „Со ковид-19, може да продолжите да имате симптоми дури и по „заразниот период“. По вакцинацијата, симптомите може да не бидат толку тешки, но сепак може да вклучуваат треска, главоболка, болки во мускулите, замор, болки во грлото и поинтензивни симптоми како што се отежнато дишење.

Ако страдате од долг ковид, тогаш останувањето без здив може да трае некое време. За среќа, вакцините исто така можат да помогнат во намалувањето на инциденцата на долготрајна ковид. Најлесен начин да знаете дали сте имале ковид-19 е брз тест дома.

Како некој не знае дека имал КОВИД?
д-р. Хусеин објаснува: „Многу е веројатно дека сте биле заразени со вирусот во одреден момент без да го сфатите тоа бидејќи околу 40% од потврдените случаи на ковид-19 се асимптоматски според анализата на Журналот на Американското медицинско здружение. Експертите велат дека најдобро време за тестирање е 3-5 дена по изложувањето на вирусот, дури и ако не покажувате симптоми.

Зошто е опасна повторната инфекција со Ковид?
д-р. Гасталдо вели: „Би било погрешно да се мисли дека „не е голема работа“ да се добие Ковид. Ако некое лице има ризична состојба или е невакцинирано, постои зголемен ризик од сериозна болест што би резултирала со хоспитализација или дури и смрт. Дополнително, иако КОВИД не може да резултира со тешка болест, реинфекцијата или инфекцијата по вакцинацијата може да резултира со долга ковид. И вакцинираните и невакцинираните лица кои се заразени со Ковид се изложени на ризик од долготрајни симптоми, од кои некои може да бидат изнемоштени. ЦДЦ проценува дека еден од 13 возрасни Американци има долгорочни симптоми на Ковид по инфекцијата.

Што треба да знаат луѓето за Ковид сега?
д-р. Хусеин вели: „Ковид-19 е сè уште многу присутен. Варијантата BA.5 е најпреносливата варијанта досега, па затоа е од големо значење да продолжиме често да ги миеме рацете и да носиме маски додека сме на затворени јавни места. Дополнително, важно е да знаете дека иако можеби се чувствувате здрави, сепак е можно да имате ковид-19 (асимптоматски) и многу луѓе кои се инфицираат по вакцинацијата имаат многу благи или никакви симптоми. Затоа, важно е да продолжите често да се тестирате себеси и вашите најблиски ако сте биле изложени“.Зошто BA.5 може да го избегне имунитетот?
д-р. Хусеин вели: „Варијантите на Ковид, вклучително и БА.5, можат да „избегнат од имунитет“ поради мутација. Ова е нормален дел од однесувањето на вирусот. Поединците треба да продолжат да се вакцинираат бидејќи вакцината против КОВИД-19 ја намалува сериозноста на болеста и хоспитализацијата, пишува Јади ова, а не тоа.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО