8.9 C
Ohrid
Wednesday, October 5, 2022

Експертите тврдат дека ова е правилен начин да се исушат постелнината

НАЈЧИТАНО

Сушењето постелнина во машината за сушење може да биде скапо, троши енергија и штети на животната средина ако го правите тоа премногу често.

Еве како најдобро да ги исушите постелнината без машина за сушење и да ги избегнете грешките што ги прават многу луѓе, пренесува Вечерњи.хр.

Измијте и исушете наутро
„Измијте ги чаршафите наутро и оставете ги чаршафите да се исушат во текот на денот пред да ги ставите навечер. Ако тоа го дозволуваат упатствата за чистење постелнина, дајте му дополнително центрифугирање во машината за перење пред да го извадите“, вели експертот за чистење Луси Акројд.

Исушете ја постелнината во простории со многу проток на воздух и во области кои не се користат толку многу како другите места во домот за да избегнете да ги удирате или да им додадете влага.

Фрлете ги листовите преку оградата
„Штом ќе го завршите циклусот на перење, извадете ги чаршафите и добро протресете ги за да го намалите туткањето и туткањето“, советува Луси.

Најдобар начин за сушење на постелнината во затворен простор е да се стремите кон голема површина за ткаенината да може целосно да дише. Ако можете, прекријте ги листовите преку оградата за да можете да ја искористите целата должина на скалите за да ги исушите рамно и исправено.

Користете ја вратата
Побарајте други високи предмети во вашиот дом како што се столбовите за завеси или вратите. Ако немате доволно голема машина за сушење за вашите чаршафи, вратата е попогоден начин за сушење на поголеми предмети како јоргани, чаршафи или ќебиња.

Чувајте ја вратата отворена додека предметот се суши за да се овозможи максимален проток на воздух и да се спречи оштетување на вашите листови. Ако го ставате предметот директно над вратата, проверете дали горниот дел е чист и без прашина.

Никогаш не ставајте влажни крпи на радијаторите
Може да биде примамливо да ја исушите постелнината на радијатор, но тоа не е препорачливо од безбедносна гледна точка бидејќи постои потенцијален ризик од пожар.

Исто така, покривањето на радијаторот со влажна крпа исто така може да предизвика појава на несакана кондензација, што доведува до влага или мувла.

Користењето на радијатор за сушење чаршафи или облека може да има негативен ефект врз вашите сметки за греење бидејќи не дозволува соодветна циркулација на воздухот, така што на вашата куќа ќе и треба подолго време да ја достигне саканата температура, зголемувајќи ја потрошувачката.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО