17.9 C
Ohrid
Tuesday, September 27, 2022

Експертите советуваат: Никогаш не следете ги овие совети за родителство

НАЈЧИТАНО

Да се ​​има едно или пет деца, да се работи со полно работно време или да се остане дома за да се грижи за децата, родителството е нешто што никој не треба да го смета за лесна работа. Часовите се бесконечни, работата неплатена, нема одделенија за човечки ресурси и слично.

За жал, една од работите што може да ја искомплицира целата ситуација е потребата другите луѓе да нудат несакани и често многу погрешни совети.

BestLife издвои некои од најчестите заблуди:

„Однесувајте се кон секое дете исто“
Иако може да изгледа фер, да се однесувате со вашите деца на ист начин ретко е вистинскиот пристап. Според советникот за ментално здравје и специјалист за семејна грижа Адина Махали, подобро е децата да се третираат како поединци и да се грижиме за нив врз основа на овој принцип, пренесува Индекс.

Да, тоа може да значи поминување многу време со едното дете додека на другото му дава повеќе простор. „Не плашете се да го погледнете секое дете на свој начин и да му го дадете она што навистина му треба“, предлага Махали.

„Дајте им на децата десерт само ако вечерале до крајот“
Се разбира, не сакате вашето дете да живее од сладолед, но ако му кажете дека мора да го изеде целиот оброк за да добие десерт, тоа може да го натера да развие нездрави навики во исхраната со текот на времето. Иако на родителите е да одлучат што да јаде, детето треба да одлучи дали и колку ќе јаде, според Џен О’Рурк, воспитувач на родители и детски психотерапевт.

Тоа значи дека доколку одлучите да послужите десерт, понудете го без оглед на тоа дали децата вечерале онолку колку што вие сметате дека е доволно. „Десертот не треба да биде награда, туку само повремен дел од вечерата“, вели таа.

„Ако вашето дете има бес, едноставно игнорирајте го“
Децата не се вешти во емоционалното регулирање, па оттука и плачење, врескање и други манифестации на изливи на гнев кои обично се случуваат кога се уморни, гладни или вознемирени. Сепак, ова не е намерна манипулација.

„Детето кое доживува бес, страда и не ги контролира своите чувства и постапки“, вели О’Рурк. Таа забележува дека родителите не треба само да го игнорираат детето кое сè уште е во процес на развивање логика и вештини за расудување.

„Прекумерното изразување наклонетост и љубов може да го разгалат детето“
Дали сакате да го држите, гушкате, галите вашето дете, да му гушкате цел ден? Ова го правите затоа што тврдењето дека може да го расипе е неосновано, според д-р. Саманта Редфорд. „Бебињата се биолошки дизајнирани да ги држат и носат“, вели таа.

„Пофалете ги вашите деца за да ја зголемите нивната самодоверба“
Пофалувањето на детето за секоја ситница што ја прави може да доведе до несакани последици. „Тоа е контраинтуитивно, но постојаната пофалба навистина не му помага на вашето дете“, вели Радфорд, кој забележува дека детето може да ја изгуби својата внатрешна мотивација ако добие премногу пофалби за сè што прави.

Наместо тоа, таа предлага да се користат неутрални набљудувања, како што е да се забележи задоволство на лицето на детето по постигнување на целта.

„Удри го детето за да го научиш на почит“
Постојат многу начини на кои можете да го научите детето на почитување, а ударите не се дел од нив. Според студијата од 2017 година објавена во списанието Psychological Science, децата кои биле тепани на 5-годишна возраст покажале поголеми проблеми во однесувањето следната година и три години подоцна од децата кои не доживеале физичко казнување.

„Кажете му на вашето дете дека е грубо да не гушка член на семејството“
Присилувањето на децата да гушкаат луѓе што не сакаат да ги гушкаат само им дава до знаење дека немаат право да донесуваат одлуки кога станува збор за нивните тела. „Се разбира, бабите и дедовците можеби навистина ја сакаат таа прегратка, но лекциите за почитување на границите и согласноста мора да вклучуваат дека децата никогаш не се принудени да разменуваат физички контакт со некого ако не сакаат“, вели њујоршката психијатар д-р Леа Лис.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО