Експертите објаснуваат која е тајната на среќните луѓе

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Магазинот „Тајм“ ги праша експертите за среќа – психолози, професори, автори… – што прават тие самите за да (п) останат среќни.

Магазинот Time анкетираше 18 водечки експерти во областа на среќата. Беа прашани за секојдневните навики кои ги прават среќни и кои сознанија од својата професионална област ги пренеле во приватниот живот.

Експертите открија колку често прават работи за кои генерално се смета дека ги прават среќни. Според нив, најголеми фактори за среќа се повеќе од седум часа сон навечер и поминување време во природа. 28 отсто од испитаниците ги прават овие работи секој ден. Потоа следуваат редовно вежбање или спортување и хоби, кои повеќето експерти ги прават најмалку три пати неделно. Медитацијата исто така ги прави малку помалку среќни, а молитвата уште малку помалку. Групите за поддршка и терапијата се најниско рангирани на листата.

Поминувањето време со пријателите и семејството беше исклучително важно за професионалците; тие го правеа ова поретко од „најсреќните“ активности, но мнозинството се согласија дека барем еден собир неделно со пријателите и семејството ги прави среќни. Професорот по психологија на Универзитетот Карлтон, Џон Зеленски, ги опиша социјалните односи за The Time како „фундаментални градежни блокови на среќата“, додавајќи дека сите имаме корист од блиските пријателства, романтичните партнери и чувството за почит и припадност кон заедницата.

Што значи среќа е субјективно. Но, речиси сите експерти за среќа укажаа на слични клучни работи што ве прават среќни: чувство на контрола и автономија над сопствениот живот, чувство за смисла и насока во животот и поврзаност со другите. Тие, исто така, најмногу се согласија дека среќата може да се мери, зајакне и научи, пишува The Time.

Прашањето дали со пари може да се купи среќа ги подели испитаниците, но многумина се согласија дека парите дефинитивно можат да придонесат за среќа, на пример со купување возбудливи искуства и подарување на другите.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Османи повикува да се вратиме на позитивниот дијалог

„Време е да ставиме црта на пинг-понг дискусијата со Бугарија“, одговори денеска Бујар Османи на новинарско прашање дали македонското МНР ќе испрати протестна нота...

Јован Тозиевски ,Градоначалник на Општина Ресен-Искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и...

Изразувам искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и се случи на нашата...

Северна Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Владата на Република Северна Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата...

Moda

Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
spot_img
spot_img
spot_img