25.9 C
Ohrid
Wednesday, July 6, 2022

Експертите ги издвоија секојдневните навики кои можат да ви го загрозат животот

НАЈЧИТАНО

Не ни знаеме колку некои секојдневни навики можат да ни наштетат.

„Во САД обично трошиме невообичаена сума за развој на современи лекови и други третмани за болести наместо да се обидуваме да ги спречиме. Ова е голем проблем“, вели д-р Моник Тело.

Еве пет толку нездрави навики кои би можеле да ви го загрозат животот, како што пишува Eat This.

Премногу вода
Прекумерното внесување вода може да доведе до опасна состојба наречена хипонатремија, во која се јавуваат ниски нивоа на натриум во крвта. Бубрезите можат да лачат до 28 литри течност дневно, но само околу еден литар на час“, вели д-р Кристина Ланг.

„Прекумерното пиење вода може да доведе до интоксикација со вода и дисбаланс на електролити. Ова може да доведе до опасни движења на течности во клетките на телото, особено во мозокот. Ако пиете повеќе отколку што можат да излачат вашите бубрези, може да почувствувате оток на мозокот (церебрален едем), кој може да биде фатален“, објасни д-р Ланг.

Прекумерно вежбање
Вежбањето до степен да му наштети на вашето тело може да има долгорочни последици, велат експертите. „Кога вашето тело тренира, се јавува оштетување на клетките“, вели д-р Дејвид А. Гројнер, кардиоваскуларен хирург и директор на хирургија во NYC Surgical Associates.

„Тоа е затоа што тренирате до одреден степен надвор од вашата комфорна зона, што предизвикува вашето тело да се прилагоди за да стане посилно. Така, некое време по вежбањето ќе почувствувате болка или замор. На вашето тело тогаш му треба време да се регенерира и да стане посилно. Ако предизвикувате значителна количина на стрес на вашето тело додека нема време да се опорави, доаѓа до претренирање“, објасни д-р Гројнер.

Орторексија
Нездравата опсесија со здрава исхрана може да доведе до сериозни нарушувања во исхраната, велат експертите. „Луѓето со орторексија се особено внимателни да јадат навистина здрава храна, со нездрава опсесија со квалитетот на таа храна“, вели Тери Грифит, клинички координатор во Центарот за нарушувања во исхраната во Шепард Прат.

„На крајот, орторексијата може да има тешки последици што резултираат со неухранетост и други сериозни здравствени импликации“, вели нутриционистот Лорен Смолар.

Додатоци
„Тоа се проблеми со широк спектар на додатоци во исхраната – од витамини, минерали, пробиотици и сите видови“, вели д-р Питер Коен од Харвард. „Ова значи дека производителот може да донесе на пазарот сè што верува дека е безбедно, проследено со тестирање на FDA. Можно е на полиците да се најде нешто што не е безбедно за консумирање, па затоа е потребна претпазливост“.

Повремено постете ако имате дијабетес
Луѓето со проблеми со шеќерот во крвта треба да разговараат со својот лекар пред да се обидат со повремен пост (IF) или временски ограничено хранење (TRF). „И IF и TRF ќе ги намалат нивоата на гликоза во крвта, што значи дека се потребни прилагодувања на лековите за да се избегне хипогликемија за време на периодот на ограничување на калориите“, вели експертот за дијабетес д-р Роберт Ратнер. „Промените во шемите на исхрана на дневна основа, исто така, ќе бараат прилагодување на лековите за одржување на нивото на гликоза во здрав опсег“, објави Индекс.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО