3.3 C
Ohrid
Saturday, February 4, 2023

Експерименталната гума за џвакање ги намалува омикронските честички во плунката

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Експерименталната гума за џвакање ги намалува омикронските честички во плунката
Експериментална гума за џвакање што ги „заробува“ честичките САРС-КоВ-2 во плунката се смета за ветувачка за спречување на преносот на нови варијанти на вирусот, според новите податоци, додека истражувачите се подготвуваат да го започнат првото тестирање на луѓе.

Гумата за џвакање содржи копии од протеинот ACE2 кој се наоѓа на површината на клетките, кој коронавирусот го користи за да влезе и да ги инфицира клетките.

Во експериментите со епрувета со користење на плунка на поединци инфицирани со варијанти на делта и омикрон, честичките на вирусот се закачиле на ACE2 „рецепторите“ во гумата за џвакање и вирусното оптоварување се намалило на нивоа што не се откриваат, објавија истражувачите во Биоматеријали.

Во клиничкото испитување, пациентите со Ковид-19 ќе џвакаат четири гуми за џвакање ACE2 секој ден во текот на четири дена. Протеините на ACE2 „вирусната стапица“ во гума за џвакање се носат во изработени клетки од зелена салата.

Друга експериментална гума за џвакање направена од грав во прав наместо клетки од зелена салата не само што ги фаќа честичките САРС-КоВ-2 во лабораториските експерименти, туку и соевите на грип, други коронавируси кои предизвикуваат обична настинка и потенцијално други орални вируси како што се хуманиот папиломавирус и вирусот на херпес. , пренесува Ројтерс.

„Назалниот пренос е занемарлив во споредба со оралниот пренос. Џвакањето гума за џвакање ACE2 и голтањето ACE2 протеин треба да ја минимизираат инфекцијата, да ги заштитат пациентите со Ковид-19 и да го спречат пренесувањето“, рече водечкиот истражувач д-р Хенри Даниел од Стоматолошкиот факултет на Универзитетот во Пенсилванија.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

ОДРЖАНА МАНИФЕСТАЦИЈАТА „НАЈДОБРИТЕ ОД СПОРТОТ ВО ОПШТИНА ОХРИД ЗА 2022 ГОДИНА“

На свечена церемнонија денес беа доделени наградите за „Најдобрите од спортот во општина Охрид за 2022 година“. – По втор пат за една година под...

Пејачката Бритни Спирс ја обвини актерката Алиса Милано за „злоставување“

Пејачката Бритни Спирс (41) ја обвини актерката Алиса Милано (50) за „злоставување“ откако актерката објавила твит кој ја навредил. Ѕвездата на серијата „Charmed“ изразила загриженост...

Граѓани со знамиња, со транспаренти и со столици, со план да останат до утре, вечерва се обидоа да бидат ноќна стража крај гробот на...

Граѓани со знамиња, со транспаренти и со столици, со план да останат до утре, вечерва се обидоа да бидат ноќна стража крај гробот на...
spot_img
spot_img
spot_img