25.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

(Ексклузивно) Ова е наjедноставен лек против опаѓање на косата кој се јавува како пост ковид симптом

НАЈЧИТАНО

Покрај постојаниот замор, исцрпеност и нарушено сетило за мирис, една од последиците од корона инфекцијата која почесто ја пријавуваат жените отколку мажите е и опаѓањето на косата.

Иако опаѓањето на косата обично се поврзува со анемија, проблеми со тироидната жлезда и слично, короната е најчеста причина во последно време.

Експертот за коса Елена Малцева изјави дека можете да го спречите опаѓањето на косата по пецкање и не само тоа, туку и да го поттикнете нејзиниот раст. Станува збор за чудотворна маска за која ќе ви требаат ампули со витамини, но и состојки кои веќе ги имате дома, наведува Мондо.

За да ја подготвите смесата, треба да измешате една ампула витамин Б6, една ампула витамин Б12, еден грам витамин Ц (во вреќички), две лажици рицинус или рицинусово масло, две лажици мед на пареа и иста количина од било кој регенератор за коса.

Втријте ја маската во коренот на косата и ставете капа и пешкир за ефект на сауна. По еден час, исплакнете со кој било шампон.

Елена истакнува дека доколку оваа маска ја користите редовно, односно пред секое миење на косата, за многу кратко време ќе забележите подобрување.

Косата ќе се згусне, а косата ќе биде посјајна и поздрава.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО