21.5 C
Ohrid
Saturday, August 20, 2022

Економски експерт: Светот може да избегне рецесија

НАЈЧИТАНО

„Малку е веројатно дека ќе дојде до глобална рецесиска депресија, но светот нема да мисли дека може да ја избегне додека не го стори тоа“, рече Дејвид Рош, претседател и главен стратег во Independent Strategy.

„Светот најверојатно ќе се грижи за рецесијата“, изјави Рош за емисијата „Squawk Box Asia“ на CNBC во петокот.
Пазарите ширум светот паднаа во последните неколку недели, бидејќи инвеститорите се загрижени за широк спектар на глобални проблеми, како што се заострувањето на монетарната политика на Запад, влијанието на кинеската политика на нулта стапка и војната меѓу Русија и Украина.

Индексот S&P 500 на Волстрит неодамна ја забележа својата најлоша недела од средината на 2020 година, додека паневропскиот индекс Stoxx 600 падна за повеќе од 4 отсто, а MSCI азиско-пацифичкиот берзански индекс падна за повеќе од 5 отсто во истиот период.

„Ова доаѓа откако големите брокери и банки го опишаа падот на пазарот претходно оваа година како мала корекција“, рече Рош. „Сега, сепак, се чини дека сите се расправаат меѓу себе за да излезат на насловните страници и да ги кажат најлошите работи за пазарите.

„Не велам дека ова е време за купување, но мислам дека е време да сфатиме дека работите можат да се свртат и дека моментално постојат имплицитни механизми во оваа светска позиција што би можеле да нè наведат да избегнеме рецесија на места како САД. “, рече тој. е Рош.

Американскиот министер за финансии Џенет Јелен неодамна во интервју за ABC News изјави дека американската рецесија не е „неизбежна“, иако инфлацијата е „неприфатливо висока“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО