15.9 C
Ohrid
Friday, May 20, 2022

Екипите на Пеп испаѓаат со примање голови во серија

НАЈЧИТАНО

Пеп Гвардиола во кариерата двапати ја освои Лигата на шампионите и двата пати како тренер на Барселона. Тоа го направи во 2009 и 2011 година, а имаше и 11 испаѓања од ова натпреварување. Дури осум пати испадна на шокантен начин.

Во 2010 година неговата Барселона загуби од Интер во дуел во кој Каталонците примија два гола на првиот меч за само 13 минути. Тоа беше само показател како Пеп ќе продолжи да губи игри во елиминациските натпревари од ова натпреварување.

Тој веќе беше во Баерн во 2014 година и додека лесно ја освои титулата во Бундеслигата во полуфиналето на Лигата на шампионите, беше исфрлен од Реал Мадрид со блицкриг во реваншот во Минхен кога постигна три гола за 18 минути. Следната година беше елиминиран од Барселона. На „Камп Ноу“ Баварците издржаа до самиот крај кога Барса постигна три гола за 17 минути.

Во 2017 година следи првото испаѓање со Сити, во кое Сити за осум минути на „Етихад“ прими два гола од Монако. Подоцна Монако постигна два гола на домашен терен за 21 минута. Сити во следните три години прими премногу голови во испаѓањето од Лигата на шампионите. Во 2018 година примија три гола од Ливерпул во четвртфиналето за 19 минути на „Енфилд“, во 2019 година Сон постигна два гола за Тотенхем за само три минути од натпреварот во Манчестер, а во 2020 година Лион ги победи „граѓаните“ со два гола во Лисабон. во четвртфиналето кога Олимпик продолжи со вкупни 3:1.

На крајот се се повторува за Пеп. Во 2022 година, најшокантното испаѓање од Лигата на шампионите се случи кога Сити веќе беше во Париз во финалето со едната нога. Два гола на Родриго за две минути, а ако се смета голот на Бензема во продолжението, Сити прими три гола за шест минути.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО