25.9 C
Ohrid
Thursday, July 7, 2022

Езеро среде море: чудо на природата, каде водата се загрева и над 30 степени

НАЈЧИТАНО

Езерото Мир на Јадранот, заедно со неговата околина, прави чуда.

Паркот на природата Телашчица е залив во југоисточниот дел на Дуги Оток. Таму е еден од најголемите и најубавите заливи на Јадранското Море со многу острови, живописни карпи и заливи. На западниот брег се наоѓа езерото Мир, кое е посолено од морето. Со морето се поврзува со подземни канали. По правило, неговата соленост е поголема од тамошното море, за што помага затворањето на езерото и испарувањето на водата.

Езерото Мир е долго околу 900 метри, а во најширокиот дел е околу 300 метри. Најдлабоката точка е на длабочина од шест метри. На работ на езерото се наоѓа највисоката јадранска карпа, каде што се гнезди сивиот јастреб. Покрај езерото, посетителите можат да забележат и магариња. Нуркачите, сепак, ќе најдат сунѓери и корали на дното. Во водата живеат басови, полжави, ракови, па дури и јагули, кои можат да пораснат и до три килограми, пренесува nova.rs.

Во топлите денови нема да најдете освежување во езерото Мир. Во лето температурата на водата се зголемува до 33 степени Целзиусови, што го прави езерото потопло од околното море. Во зима, сепак, водата се лади бидејќи езерото е плитко.

До Мира се стигнува од рибарското село Сали, кое е најблиската населба до паркот на природата. Селото се опслужува со траекти од Задар, но можно е да се стигне и од Брбињ на северниот крај на Дуги Оток. Околу езерото има патека која вреди да се прошета поради прекрасните глетки и опојниот мирис на медитеранската вегетација.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО