1.8 C
Ohrid
Saturday, January 28, 2023

Едно лице загина во руски воздушен напад врз Киев

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Руски авиони утринава истрелале неколку проектили над централна Украина, соопштија претставници на украинската војска. Експлозиите се јавуваат од Киев, каде се наведува дека ракета погодила зграда и убила едно лице. Се вели дека украинската воздушна одбрана соборила дел од проектилите.

Во Киев и во некои други украински градови утринава се огласија сирени за воздушен напад. Руски авиони истрелаа нов бран проектили кон главниот град и централниот дел на земјата во утринскиот шпиц, јавува новинската агенција Ројтерс. Жителите нашле засолниште во подземни засолништа, а многу Киевци барале засолниште и во станиците на метрото.

Според првите изјави на претставникот на украинските воздухопловни сили Јуриј Ихнат, шест руски авиони Ту-95 полетале кон Украина од областа Мурманск на северот на Русија и истрелале неколку проектили. „Очекуваме повеќе од 30 ракети, кои веќе се забележани во различни региони. ПВО работи“, рече Ихнат, пренесе Ројтерс.

Шефот на кабинетот на претседателот, Андриј Јеремак, тврдеше дека противвоздушната одбрана веќе ги соборила првите проектили. Се вели дека целта на овој ракетен напад е централна Украина, но војската предупредува дека проектилите би можеле да го променат курсот.

Официјални извори јавуваат за експлозии во Киев, каде што ракета погоди зграда и уби едно лице. Уште двајца се повредени, објави преку Телеграм градоначалникот Виталиј Кличко. Експлозии одекнаа и во провинцијата Виница, а во околината на Одеса, наводно, проектили ја погодиле енергетската инфраструктура, соопштија локалните власти.

Поради закана од воздушни напади, најголемата приватна енергетска компанија превентивно го прекина снабдувањето со електрична енергија, пишува CNN.

Киев и неговата околина повторно беа цел на напад со дрон ноќе. Според украинската војска, противвоздушната одбрана ги соборила сите 24 ирански беспилотни летала Шахед.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Близок соработник на Путин тврди дека исчезнатата јахта Ирина ВУ не е негова

Канцеларијата за односи со јавноста на Алишера Усманов во петокот извести дека Усманов не е сопственик на јахтата Ирина ВУ, која е под меѓународни...

Почина наградуваниот босански актер Саша Петровиќ, глумеше во „Луд, збунет, нормален“, „Аудиција“, „Ничија земја“…

Актерот Александар Саша Петровиќ почина на 62-годишна возраст, а режисерот Срѓан Вулетиќ ја соопшти тажната вест.На 62-годишна возраст почина актерот Александар Саша Петровиќ од...

Околу 2700 студенти ќе добијат покачување на стипендиите

Околу 2.700 студенти, корисници на стипендии од изминатите академски години, ќе добијат покачување на средствата, односно наместо досегашните 3.000 денари, овие студенти во иднина...
spot_img
spot_img
spot_img