18.1 C
Ohrid
Wednesday, May 25, 2022

Едноставен трик за совршена скара

НАЈЧИТАНО

Веројатно знаете дека месото ќе биде највкусно ако се маринира, но важна е и јачината на огнот за да не изгорите плескавици и ќебапи или да не уништите пилешки крилца.

Љубителите на кулинарството од Good Housekeeping решија да проверат колку силен треба да биде огнот за скара за да избегнат изгорено месо, кое често е сирово внатре. Тие препорачуваат лесен начин за проверка.

По неколку тестови заклучиле дека треба да ја ставите раката над огнот, до 15 см, кога мислите дека е подготвен за скара. Потоа измерете во секунди колку долго успеавте да ја држите дланката над огнот пред да почне да ви пречи и да дознаете дали е премногу слаба или премногу силна.

Според нивните препораки, ако се држите за рака само две секунди, огнот е силен. Ако издржите три до четири секунди, тоа е средно до силен оган, а пет до шест секунди е средна јачина. Тогаш седум до осум секунди значи дека е послаб оган, а повеќе од тоа не е добро за скара, пишува тпортал, а пренесува N1 Загреб.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО