24.9 C
Ohrid
Friday, August 19, 2022

Една од најуспешните манекенки на сите времиња денеска го слави својот 42 роденден

НАЈЧИТАНО

Бразилскиот супермодел и актерка Жизел Бундхен денеска, 20 јули, го слави својот 42 роденден. Најпозната е по работата за Викторија Сикрет и бракот со американскиот спортист Том Брејди.

Беше 1994 година кога Жизел Бундхен беше откриена на 14-годишна возраст во бразилски трговски центар, а денес таа е една од најпознатите фаци во индустријата. Оттогаш, Жизел ги краси насловните страници на повеќе списанија од кој било друг модел во историјата, вклучувајќи ги Ролинг Стоун, Тајм, Форбс, Њусвик и сите врвни модни списанија како Vogue, W, Cosmopolitan, Elle, Harper’s Bazaar, i-D, The Face. . Жизел има и повеќемилионски договори со некои од најголемите компании во светот. Нејзиниот договор со Викторија Сикрет е најголем во модната индустрија, а работи и со куќите за мода и убавина Louis Vuitton, Christian Dior, Bulgari, Dolce & Gabbana, Valentino, Joop!, Otto, Lanvin, Guerlain, Nivea, DSquared, St. . Colcci, Vivo, Vogue Eyewear и Grendene. Нејзината линија на чевли наречена „Ipanema Gisele Bundchen“ е продадена во повеќе од 100 милиони пара од 2001 година.

Жизел Бундхен 42 години Фото: Profimedia
Во 1999 година, Вог му припиша на Бундхен крајот на ерата на хероинскиот шик, како што модната индустрија го нарече трендот на убавина на многу слабите модели, меѓу кои Кејт Мос беше водечка актерка. Бундхен беше ангел на Викторија од 1999 до 2006 година, што и донесе светска слава. Таа е заслужна и за популаризацијата на одење со коњи, или газење, кое го создава манекенката кога ги крева високо колената и клоца со стапалата. Во 2007 година, германскиот супермодел Клаудија Шифер го нарече Бундхен единствениот преостанат супермодел.

Малку помалку е познато дека Бундхен се појавил и во некои филмови. Во 2005 година, таа беше номинирана за најдобра филмска ѕвезда и избор на филмски негативец на наградите за избор на тинејџери за нејзината споредна улога во Такси. Таа имаше споредна улога во Ѓаволот во Прада (2006) и беше извршен продуцент на едукативниот еколошки цртан филм Жизел и зелениот тим во 2010 и 2011 година. Опасно. Добротворните напори на Бундхен ги вклучуваат Save the Children, Црвениот крст и Лекари без граници. Од 2009 година, таа е и амбасадор на добра волја на Програмата на Обединетите нации за животна средина.

Роден во Хоризонтина, Рио Гранде до Сул, Бундхен е германско-бразилец од шестата генерација, роден од Ванија, банкарски службеник и Валдир Бундхен, социолог и писател. Нејзиниот дедо, Валтер Бундхен, некогаш бил градоначалник на Хоризонтина. Таа порасна со пет сестри, Ракел, Грациела, Габриела, Рафаела и нејзината близначка Патриша. Иако нејзините родители зборуваат германски, а Жизел исто така го научила јазикот на училиште, таа повеќе не го знае јазикот. Сега зборува португалски, англиски, италијански, шпански и малку француски.

Од 2000 до 2005 година, Бундхен беше во врска со актерот Леонардо ди Каприо. Во 2004 година, Бундхен и Ди Каприо се најдоа на годишната листа на најубави парови на списанието People. По период на депресија, Бразилката решила да ја прекине врската со Ди Каприо, бидејќи чувствувала дека нивниот начин на живот повеќе не се надополнува. Во нејзината книга со наслов Лекции, таа рече: „Станував сè повеќе свесна за работите што не ги гледав. Дали јас бев единствениот што сакаше да направи сериозно барање душа додека тој остана ист? На крајот, за жал, одговорот беше потврден“.

Во декември 2006 година, Бундхен започна да се забавува со фудбалерот на НФЛ, Том Брејди, откако заеднички пријател ги запозна на состанок на слепо. Двојката се венчаше на 26 февруари 2009 година на мала церемонија во црквата Св. Моника во Санта Моника, Калифорнија. Во април 2009 година, парот имаше втора свадбена церемонија во Костарика. Бундхен и Брејди имаат две деца: синот Бенџамин Реин (роден 2009 година) и ќерката Вивијан Лејк (родена 2012 година). Жизел е и маќеа на првиот син на Брејди (роден 2007 година) од неговата претходна врска со актерката Бриџит Мојнахан.

gisele bundchen 42 let

 

gisele bundchen 42 let

 

gisele bundchen 42 let
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО