2.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Еднаш се приближија до голот и го погодија, Костарика ја шокираше Јапонија

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Фудбалерите на Костарика ја победија Јапонија со 1:0 (0:0) во второто коло од групата Е на Светското првенство во Катар и со тоа ја искомплицираа ситуацијата во групата.

И двете екипи сега имаат по три бода, а решавачкиот гол го постигна 28-годишниот Кејшер Фулер, фудбалер на локалниот клуб Ередијан во 81. минута. Тоа беше единствениот удар кон противничкиот гол на Костариканците во текот на целиот натпревар.

Првото полувреме беше многу досадно, со малку реални настани и речиси без работа за голманите. Јапонија поагресивно и поагилно го започна второто полувреме и потоа продолжи да притиска, но Костариканците организирано се бранеа, па Јапонците не успеаја да создадат 100% шанса.

Сепак, ситуацијата на теренот се развиваше така што голот на Јапонија не би бил неочекуван. Наместо тоа, мрежата се затресе на другата страна. Костариканците не се доближија до гол во текот на целиот натпревар, но во 81. минута поведоа. Јапонецот лежерно се обиде да ја расчисти топката, Техеда му додаде на Кејшер Фулер, кој шутираше од петнаесетина метри, а голманот на Гонда мораше подобро – не можеше да се справи со топката, која завршува во мрежата.Јапонија најблиску до израмнување се најде во 88. минута. Митома одлично додава по левата страна и ја врати топката на седум-осум метри, Даиќи Камада шутираше, но Навас одбрани и подоцна успеа да ја подигне топката во публиката.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Од полноќ поскапуваат бензинот и дизелот

Бензините од ноќеска на полноќ поскапуваат за еден денар за литар, а цената на дизелот се зголемува за половина денар за литар, одлучи денеска...

Министерот за правда не знае дали со сигурност ќе биде заменет со кадар на Алијанса за Албанците

Министерот за правда Никола Тупанчески денеска не сакаше да ги коментира информациите дека Министерството за правда ќе биде предмет на преговори за влез на...

Ковачевски контра позицијата на Мицкоски

Има една теза што ја заговара ВМРО-ДПМНЕ, а тоа е дека пратениците немале мандат да гласаат уставни измени. По две основи не е точно....
spot_img
spot_img
spot_img