2.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Еди Рама се фали со постигањата на Албанците во регионот

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Прогласувањето на официјален албански јазик во Северна Македонија и првиот премиер Албанец во Црна Гора се големи достигнувања кои донеодамна не беа замисливи – рече албанскиот премиер Еди Рама во обраќање на заедничка седница на парламентите на Албанија и на Косово, која се одржа денеска во Тирана по повод одбележувањето на 110-годишнината од независноста на Албанија.

Тој оцени дека ќе има конечно признавање на Косово и дека за тоа нема долго да се чека.

– Верувам дека неговото конечно признавање ќе дојде порано и дека Косово нема да чека онолку долго колку што чекаше да ја прогласи својата независност, за конечно да биде меѓународно признаено и да биде присутно во секој случај на целата заедничка организација на светот во кој живееме – рече Рама.

Косовскиот премиер Албин Курти, кој се обрати пред Рама, порача дека Приштина и Тирана не треба да се среќаваат само на празници, туку треба почесто да работат заедно и да ги прифаќаат меѓусебните критики.

– Нашиот простор, култура и економија не се феуди што некому му припаѓаат. Треба почесто да бидеме заедно, не само на прослави. Мораме да споделуваме идеи меѓу себе и да ги прифаќаме критиките, да работиме меѓусебно – рече Курти.

Курти изјави дека нивните предци се бореле за дом на сите Албанци, отворен за пријателите кои придонесуваат за мирот.

– Во Приштина со нетрпение го очекуваме секој успех на Албанија, која направи големи чекори напред. Сигурен сум дека и вие сте подеднакво среќни за нашите успеси, нагласи тој.

Пред обраќањето на Рама собраниската сала ја напуштија пратениците на Демократската партијата приврзаници на Сали Бериша, кому на беше дозволено обраќање.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Пациентите со цистична фиброза ќе протестираат пред Владата

Асоцијацијата за цистична фиброза на 4 февруари (сабота) пред Влада со почеток во 12:00 часот ќе одржи протест. – Борбата продолжува со надеж дека ќе...

Шојгу најави реформа со нови 350.000 војници

Реформа со која Русија треба до 2026 година да регрутира нови 350.000 војници најави Кремљ, а рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу ја оправда...

Руски „Искандер“ ги уништи сите, но светилиштето остана недопрено!

На социјалните мрежи се појави видео на кое наводно се гледа уништување на украински борбени возила и опрема во близина на Изјум. Наводно, Украинците паркирале...
spot_img
spot_img
spot_img