9 C
Ohrid
Tuesday, October 4, 2022

Еден од најдобрите тенисери на сите времиња за прв пат ќе стане татко

НАЈЧИТАНО

Што шпанскиот магазин Hola! објавено пред неколку дена, сега го потврди и шпанската тениска ѕвезда Рафаел Надал. Наскоро ќе стане татко.

Еден од најдобрите тенисери на сите времиња ја откри веста на прес-конференција во родната Мајорка. „Ако се биде во ред, ќе станам татко. Ова ќе биде прво дете за Шпанецот и неговата сопруга Марио Перело.

36-годишникот не сака да зборува за својот приватен живот, што го истакна и на прес-конференција. „Не сум навикнат да зборувам за мојот приватен живот. Живееме помирно “.

Тој додаде дека не очекува родителството да влијае на неговата тениска кариера. Се надевам дека ќе станеме родители и не знам како тоа ќе се одрази на мојот живот бидејќи немам искуство, но мислам дека тоа нема директно да влијае на мојата кариера“.

Тенисерот во минатото зборуваше за магазинот Hello за желбата да стане татко. „Сакам да основам семејство. Ги сакам децата и сакам моите потомци да го прават тоа што го сакаат“.

Тенисерката повеќе не можеше да ја крие веста, бидејќи папараците го уловија љубовникот додека беше на одмор на Мајорка, а Марија веќе може да го види трудничкиот стомак.

Рафаел и Марија, која исто така потекнува од Мајорка, се вљубени 17 години и ветија вечна верност во 2019 година.

Надал свика прес-конференција за да потврди дека заминува на Вимблдон. Тој планира да настапи таму за прв пат по три години, но повредата на стапалото му прави проблеми: „Мојата намера е да играм на Вимблдон. Состојбата на моето стопало треба да се проценува од ден на ден, така што во овој момент немам сигурност дека ќе можам да играм. Знам дека сакам да играм на турнирот, но исто така мора да бидеме внимателни“.

Рафаел моментално е четврти на АТП рангирањето на светскиот тенис за мажи. Освои 22 грен слем титули.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО