9.9 C
Ohrid
Tuesday, October 4, 2022

Еден од најбогатите украински бизнисмени, Олексеј Вадатурски, загина во бомбардирањето на јужниот украински град Миколаев

НАЈЧИТАНО

Еден од најбогатите украински бизнисмени, Олексеј Вадатурски, загина во бомбардирањето на јужниот украински град Миколаев.

Неговата сопруга Раиса, исто така, загинала кога ракета го погодила нивниот дом во текот на ноќта, пренесува Би-Би-Си информации до украинските медиуми.

Тој беше сопственик на Нибулон, компанија за извоз на жито.

Градоначалникот на Миколаев, Олександар Сенкевич, изјави дека тоа е еден од најбруталните напади врз градот.

Миколаев е на пат кон Одеса, главното пристаниште во Украина, и често е цел на напади.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО