Еден белграѓанец тврди дека купил „крвави банани“, го објаснува овој феномен експерт

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Белграѓанин се шокирал кога излупил и каснал банана и внатре видел грозоморна материја, како течност што наликува на крв, пишува „Блиц“. „Пред неколку дена купивме банани и до една од нив ја имаше оваа морничава црвена течност“, изјави белграѓанецот за весникот. Биологот Елдан Р.

Белграѓанинот вели дека го згрозила помислата дека најлошото што можело да му се случи нему и на неговото семејство е што ги изеле сите банани што ги купиле во еден голем трговски синџир во Белград.

„Мојата сопруга прво ги проба и штом забележа ни покажа. Потценување е да кажам колку ми беше згрозен затоа што изгледа навистина морничаво, жена ми случајно изеде дел од таа банана, а јас и син ми имавме среќа да не ги пробаме“, вели тој за „Блиц“.

Според неговите зборови, бананите што ги купил во продавница во Белград имаа чудна црвена слуз внатре.

„Не знам што е, искрено се надевам дека не е крв, но персоналот предводен од генералниот директор за овој оддел не знае, ниту ни најмалку им е гајле. Мене тоа ме интересира и треба да бидеме заинтересирани сите што ги консумираме“, вели овој белграѓанец.

„Можам да кажам дека тоа е влијанието на факторите на околината. Ова е влијанието на големото загадување во живеалиштето каде што се одгледуваат бананите, бидејќи тешките метали се инкорпорираат во овошјето и зеленчукот што се одгледуваат од воздухот и водата“, вели биологот Елдан Р. Алиќ за „Блиц“.

Тој исто така истакна дека консумирањето на такви банани од кученце ќе влијае на човечкото тело.

„Ова е штетно и за децата и за возрасните“, посочува тој.

Според него, за детално да се утврди што точно е причината за ваквите „крвави“ банани, потребно е да се направат лабораториски анализи.

„Секако, овие примероци треба да се донесат во лабораторија за да се направат наоди, а тоа го прават одбранбените технолози. Тие лабораториски анализи се неопходни, а тие банани мора да се однесат во лабораторија за храна и дури откако ќе се добијат резултатите може точно да се знае што е причината“, посочи тој и додаде дека според неговото досегашно искуство, смета дека причината за оваа појава е загадувањето со банана.

Како што наведува белграѓанецот кој ги купил овие банани, во тој трговски синџир му било кажано дека луѓето со денови се жалат на истиот проблем со бананите.

„Ми кажавте на информативниот пулт дека луѓето доаѓаат да се жалат со денови и се јавиле на раководителот на секторот за овошје и зеленчук. Му објаснив што се случило, на што единствениот коментар му беше: Но ти го купи ова пред 4 дена“, вели овој човек.

Тој додава дека следела расправија со менаџерот и дека тој му посочил дека не е важно бананите да се купени пред неколку дена, туку да му даде до знаење дека продаваат нешто што е сомнително.

„Не е важно дали сум ги купил пред 4 секунди, 4 дена или пред 4 месеци, тука нешто сериозно не е во ред и мора да имате контрола на квалитетот, мојот син можеше да го јаде ова“, вели тој.

„Крв“ во бананите ништо ново?
Случајот со „крвави банани“ го имаа во неколку наврати во текот на 2018 и 2019 година и во далечната Канада.

„Постојат различни растителни болести поради кои внатрешноста на бананите станува црвена. Оваа промена на бојата доведе до лажни тврдења дека бананите содржат крв“, се наведува на веб-страницата на Канадската агенција за безбедност на храната.

Канадската агенција тогаш објави дека „нигроспората“ е габична болест поради која центарот на бананата станува темноцрвен, што за многумина изгледа како крв.

„Нигроспора може да зарази овошје во тропска клима каде што се одгледуваат банани“, велат тие.

Како што додаваат, црвената боја на внатрешноста на бананите може да ја даде мокило, моко бактеријата. Тие истакнуваат дека иако се непривлечни за јадење, овие болести кои ги погодуваат бананите не претставуваат закана за здравјето на луѓето, но доколку се сомневате, фрлете ги бананите.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img