17.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Евтино и ефективно решение – совршена маска за стапала

НАЈЧИТАНО

Негуваните стапала се императив во текот на летото, а за совршена маска за стапала – пренесуваме проверен рецепт.

Видеото кое на YouTube го погледнале повеќе од два милиони луѓе ви нуди евтино и ефикасно решение, пренесува магазинот City. Веќе имате се што ви треба во кујната, а третманот треба да го повторувате неколку пати во текот на летото, за да ви бидат уште мазни стапалата.

Ти треба:

2-4 чаши млеко

грст сода бикарбона

голем слив (така што двете стапала можат да се вклопат)

Како да се направи бања
Загрејте го млекото, не треба да биде премногу жешко и истурете во леген.

Потопете ги стапалата и по неколку минути истурете сода.

Убаво натопете ги тврдите делови од стапалата, потпетиците и прстите. Масирајте ги стапалата со рацете. Потоа оставете ги во смесата уште 30 минути.

Зошто е ова совршена мешавина?
Млекото содржи млечна киселина која ја омекнува кожата, а сода бикарбоната има абразивни својства и ја отстранува грубата кожа.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО