5.9 C
Ohrid
Thursday, February 2, 2023

Европско село кое треба да го посетите барем еднаш во животот

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Селото Грасмер и блиската вода Рајдал се совршена основа за истражување на Езерската област, еден од најубавите региони во Англија.

Езерскиот округ, област на северозапад од Англија и најголемиот национален парк во земјата, е рај за љубителите на природата кои можат да поминуваат часови шетајќи по патеките од бајките со поглед на драматични карпи и уживајќи во сцените создадени од густата магла додека се собираат облаците со планински врвови пресликани во мирни езера.

Пред пет години и УНЕСКО ја препозна вредноста на овој пејзаж, чија убавина неуморно ја забележаа писателите и сликарите во своите дела.

Тука лежат најголемите англиски езера – најголемото е Виндермер, а највисоките ридови во Англија – највисокото Скафел Пајк.

Грасмер е прекрасно село со убави плоштади и улици обложени со традиционални куќи од 18 и 19 век, како и дом на одлични пабови и позната книжарница, омилена дестинација за љубителите на карти и планини. Селото е и поранешен дом на поетот Вилијам Вордсворт, чија куќа сè уште стои на работ на селото, опкружена со ридови и шума. Познатиот поет зборуваше за Грасмер како „најубавото место што човекот некогаш го нашол“.

Во 1891 година, нешто повеќе од 40 години по неговата смрт, куќата за прв пат била отворена за јавноста, а со текот на времето почнала да привлекува се повеќе посетители. Неодамна, десетици илјади луѓе го поминуваат нејзиниот праг секоја година.

Покрај историјата, во Грасмер можете да ја откриете и локалната кујна, од миризливи слатки со џем и крем, пита со лимон, чаден лосос и пржени јајца до реребит – леб пржен во смеса од сирење.

Неколку стотици метри јужно од селото се наоѓа Лох Грасмер. Таму можете да пешачите или да одите на планините Скидав, Хелвелин, Скафел Пајкс и Лангдејл Пајкс, пишува punkufer.hr.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

РАБОТНА ПОСЕТА НА ХРВАТСКАТА АМБАСАДОРКА НА ОПШТИНА ОХРИД

Денес во работна посета на Општина Охрид, престојуваше амбасадорката на Република Хрватска во Македонија, Н.Е. Нивес Тигањ. Во разговор со градоначалникот Пецаков, беа разгледани...

Како предвоената престолнина на секс туризмот се претвори во дувло полно со насилство и ХИВ!

Убиства, злоупотреби, прогони, окупација, уништување, емиграција… тоа се зборови кои денес автоматски се поврзуваат со Украина. Инвазијата на таа земја донесе со себе страдање...

Почина 26-годишно момче од делчевското село Стамер

Дваесет и шестгодишно момче утринава е пронајдено мртво во када во делчевското село Стамер. Информацијата ја потврдија од СВР Штип, од каде што информираа дека...
spot_img
spot_img
spot_img