Европска федерација на новинари: Бројни закани за новинарите кои се занимаваат со екологија

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Европската федерација на новинари (ЕФЈ) објави дека минатата година 18 европски новинари кои се занимаваат со еколошки прашања биле изложени на притисоци и тужби, објави Здружението на српските новинари.

„Европската федерација на новинари е загрижена за ризиците поврзани со климатското новинарство низ Европа и не потсетува на неопходноста медиумите да покриваат актуелни еколошки и социјални прашања“, се вели во соопштението.

ЕФЈ бара од надлежните органи да ги преземат сите неопходни мерки за новинарите и медиумските работници кои известуваат за теми од животната средина да можат да работат во најдобри можни услови и прецизно да известуваат за климатските промени.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img