5.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Европската унија ќе ѝ додели на Финска 242 милиони евра за воспоставување резерви наменети за сите земји-членки на ЕУ во случај на појава на хемиска, биолошка, радиолошка или нуклеарна закана

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Европската унија ќе ѝ додели на Финска 242 милиони евра за воспоставување резерви наменети за сите земји-членки на ЕУ во случај на појава на хемиска, биолошка, радиолошка или нуклеарна закана, соопшти денеска финската Влада.

– Избувнувањето на руската агресивна војна против Украина ја потврди потребата од зајакнување на CBRN (хемиска, биолошка, радиолошка и нуклеарна) подготвеност на ЕУ – изјави европскиот комесар за управување со кризи Јанез Ленарчич.

Резервите ќе се состојат од опрема за спасување животи до залихи на медицинска опрема, како што се противотрови и мерачи на нивото на радијација и ќе бидат наменети за заштита на лица кои први ќе реагираат во случај на непосредна опасност и цивилно население, соопшти финското Министерство за внатрешни работи.

Финска дели 1.300 километри државна граница со Русија.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

„Макпетрол“ најави намалување на природниот гас за 41 денар

Согласно договорот помеѓу „Макпетрол“ АД Скопје и „Гаспром експорт“, како и движењето на цената на  природниот гас на светските берзи, „Макпетрол“ информира дека цената...

Кањонот Матка да се прогласи за споменик на природата

Владата на денешната седница го усвои Предлогот на законот за прогласување на Кањон Матка за заштитено подрачје во категоријата III – споменик на природата....

Засилувањата на Челзи би можеле да носат два различни броеви на дрес оваа сезона?

Засилувањата на Челзи би можеле да носат два различни броеви на дрес оваа сезона? Рекордното засилување на Челзи од британскиот клуб, Енцо Фернандез, кој пристигна...
spot_img
spot_img
spot_img