More

  Европската комисија предложи максимална цена на гасот да биде 275 евра

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  - Advertisement -

  Европската комисија предложи максималната цена на гасот да биде 275 евра за мегават час, а мерката да се применува од 1 јануари и да важи една година.

  Ова го соопшти еврокомесарот за енергетика Кадри Симсон кој рече дека Комисијата очекува воведувањето на максимална цена на гасот да им помогне на земјите-членки да ги намалат цените на енергијата за домаќинствата и деловните субјекти кои достигнаа рекордно високо ниво оваа година по руската инвазија на Украина, што доведе до инфлација и повисоки животни трошоци.

  За предлог утре ќе разговараат министрите за енергетика на земјите-членки на ЕУ.

  Ваков предлог беше најавен и претходно, но доведе до несогласувања меѓу 27 земји од блокот. Белгија, Грција, Италија и Полска бараат воведување ограничувања на цената на гасот, а Германија како најголема економија во Унијата се противи.

  Европа, пред војната во Украина, набавуваше 40 отсто од гасот од Русија, но  тој процент се намали на околу осум отсто откако Русија во меѓувреме го прекина снабдувањето со Европа.

  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција, јави агенцијата Анадолија. Девојчето од сириско потекло било спасено од...

  Бројот на загинатите расте, борбата по преживеани не запира

  Бројот на загинати во земјотресот во Турција и Сирија вчера надмина 6.200 луѓе и се очекува да продолжи да расте, додека пристигнуваат спасувачки тимови и меѓународна...

  Прашања и одговори за крипто-средствата

  Прашања и одговори за крипто-средствата Што се крипто-средства? Како изгледаат крипто-средствата? Кои се разликите меѓу крипто-средствата и суверените валути (пари)? Дали централните банки издаваат дигитални валути? Каква е улогата...

  Moda

  Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

  Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

  Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

  Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

  Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

  Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
  spot_img
  spot_img
  spot_img