2.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Европската агенција за лекови соопшти дека нејзината работна група за итни случаи заклучила дека двовалентната РНК вакцина против ковид-19 може да ја користат невакцинирани деца и возрасни

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Европската агенција за лекови денеска соопшти дека нејзината работна група за итни случаи заклучила дека двовалентната РНК вакцина против ковид-19 може да ја користат невакцинирани деца и возрасни.

Регулаторот наведува дека овие вакцини се однесуваат на оригиналниот сој, како и на подваријантите Омикрон БA.4 и БA.5.

Вакцините од компаниите „Фајзер“, „Бионтек“ и „Модерна“ во моментот се одобрени само како засилувачи во Европската унија.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Павле Трајанов предлага да се формира македонско ФБИ

Криминалот ги разорува институциите и го кочи демократскиот развој на државата. Криминалот стана вредносна категорија, а не зло со кое мораме да се справиме....

Ѓоковиќ призна: Користи ново контроверзно правило за да победи во финалето

Откако минатата година беше дури и депортиран, Новак Ѓоковиќ се врати во Австралија и го освои својот 10-ти Австралија опен, со што се израмни...

Нови мерки: Како Netflix ќе ги спречи корисниците да ја споделат својата лозинка?

Првичните извештаи и испитувања во други земји сугерираат дека напорите за одвраќање на споделувањето лозинка ќе бидат релативно благи во почетната фаза, потпирајќи се...
spot_img
spot_img
spot_img