9.9 C
Ohrid
Thursday, December 8, 2022

Европа во пламен, температурите опстојуваат: во Франција „топлинска апокалипса“

НАЈЧИТАНО

Меркур се качува по височините, суша, пожари. Велика Британија се подготвува за врвот на топлотниот бран, додека пожарите продолжуваат да беснеат во неколку земји, вклучувајќи ги Шпанија, Португалија и Франција.

Топлотниот бран во Европа не попушта. Во Словенија денеска се очекува живата да надмине 30 степени Целзиусови, додека во Обединетото Кралство се подготвуваат за најтоплиот ден во историјата на температурни рекорди, а делови од Франција според експертите се пред „топлинска апокалипса“.

Понеделник беше еден од најтоплите денови на островот. Температурата се искачи над 38 степени Целзиусови во Сафолк, Источна Англија. Живата денес би можела да се искачи над 40 степени Целзиусови, со предупредувања за екстремна топлина издадени во централна, северна и југоисточна Англија, јавува британски Би-Би-Си.

Додека вчера беше и најтоплиот ден во годината во Холандија, и денеска се очекуваат високи температури. Прогнозите покажуваат дека топлотниот бран се движи кон север – температурите во Германија и Белгија во наредните денови се очекуваат да бидат повисоки од 40 степени.

Топлина и пожари во Франција: како октопод што се шири
Многу градови низ Франција во понеделникот ги забележаа своите највисоки температури досега, додека земјата ја зафати топлотен бран, а највисоката температура е измерена во градот Нант на западот од земјата од 42 степени Целзиусови, пишува СТА. Во градот Нант досега највисока температура е измерена во 1949 година, кога живата се искачи на 40,3 степени.

Температурен рекорд е измерен и во градот Брест на брегот на Атлантикот (екстремно северозападно од Франција) – таму се измерени 39,3 степени Целзиусови, додека рекордната температура досега е од 2002 година, поточно 35,1 степен. Во градот Сен Бри на брегот на Ла Манш измериле 39,5 степени Целзиусови (претходниот рекорд беше 38,1 степени). Како што објави словенечката агенција за животна средина (Арсо) преку Твитер, „вообичаено горештините на францускиот брег се ублажуваат со ниска температура, но овој пат со рекордна топла воздушна маса дуваше од внатрешноста“.

Сушата и жештините, кои се постојани во Франција од почетокот на летото, им предизвикуваат сериозни проблеми на земјоделците и шумски пожари. Според Би-Би-Си, особено е лошо во регионот Жиронд во југозападна Франција, кој е доста популарен кај туристите. Претседателот на тамошните локални власти Жан-Лук Глизе ги спореди огнените заби со октопод. „Тоа е чудовиште како октопод, и расте, расте и расте напред, назад, на двете страни – поради температурата, поради ветерот, поради недостатокот на влага во воздухот“, опиша тој.

Пожарите, кои протераа неколку десетици илјади луѓе од своите домови, ги зафатија и Грција, Шпанија и Португалија, меѓу другите. Тие бараа и жртви. Две лица ги загубија животите во регионот Замора во северозападна Шпанија, а една постара двојка загина во северна Португалија додека се повлекуваше од пламените јазици. Во Шпанија, пишува Би-Би-Си, има најмалку 20 пожари кои се уште не се под контрола на пожарникарите.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО