9.1 C
Ohrid
Friday, December 9, 2022

Еве што ќе се случи со вашето тело доколку јадете портокали секој ден

НАЈЧИТАНО

Веројатно сте ја слушнале изреката: „Едно јаболко на ден го спречува докторот надвор“. Но, исто како јаболката, портокалите исто така имаат многу здравствени придобивки.

Тие се извор на витамин Ц и антиоксидантни хранливи материи. Но, што ќе се случи ако ги јадете секој ден?

Зајакнување на имунитетот
Редовното консумирање портокали и друго овошје и зеленчук може да ја зајакне имунолошката одбрана на вашето тело. Како и сите цитрусни овошја, портокалите се богат извор на антиоксидантната хранлива материја витамин Ц. Тие се исто така добар извор на витамин Б фолати. И витаминот Ц и фолатите помагаат во заштитата на интегритетот на имунолошката бариера на вашето тело и ја поддржуваат функцијата на неколку видови на имуните клетки во системот.

Поубава и сјајна кожа
Витаминот Ц, кој се наоѓа во изобилство во портокалите, игра различни улоги во одржувањето на здрава кожа. Витаминот Ц игра клучна улога во формирањето на колаген, протеинот кој ја формира основната структура на кожата. Здравото производство на колаген е поврзано со намалување на предвременото стареење на кожата.

Портокалите исто така содржат флавоноидно соединение кое му помага на телото да одржува соодветно ниво на хијалуронска киселина. Хијалуронската киселина е супстанца природно произведена во телото која помага во одржување на еластичноста на кожата.

Подобра визија
Морковите и портокалите имаат повеќе заедничко отколку само светлата портокалова боја, бидејќи и двата имаат добар ефект врз видот. Истите антиоксидантни флавоноиди кои можат да му помогнат на вашето когнитивно здравје и кожа, исто така, можат да го заштитат вашиот вид.

Студијата од 2018 година во The American Journal of Nutrition открила врска помеѓу внесот на флавоноиди и намалениот ризик од макуларна дегенерација (AMD) поврзана со возраста – еден од главните состојби што доведува до губење на видот и слепило кај луѓето над 65 години.

Поточно, истражувачите забележаа дека конзумирањето на еден портокал секој ден може да обезбеди соодветни количини на флавоноиди кои значително го намалуваат ризикот од развој на оваа состојба за дури 60 проценти.

Хидратација
Приближно 50-70 проценти од телото е составено од вода, а хидратацијата е клучна за одржување на здравјето. Дури и мала количина на дехидрација може да предизвика несакани нуспојави како што се замор, главоболка и тешкотии со концентрирање. Не мора да пиете вода за да останете хидрирани, свежите портокали исто така можат да бидат хранлива и вкусна опција за зголемување на внесот на течности, пишува City Magazine.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО