20.9 C
Ohrid
Thursday, August 11, 2022

Еве што се случува со телото кога прескокнувате оброци

НАЈЧИТАНО

Некои забораваат кога последен пат јаделе поради напорниот распоред, други ги прескокнуваат оброците поради т.н „повремен пост“, а некои се казнети. Во секој случај – телото не го поднесува најдобро.

Прескокнувањето на оброците на правилен начин, наречено и повремен пост, може да има голем број здравствени придобивки, како што е губење на тежината, објаснува нутриционистот и автор на книгата „Диетална детоксикација“, Брук Алперт. Но, прескокнувањето оброци и повременото постење се две многу различни работи. Прескокнувањето оброци за да се лишиш од некое задоволство или да се казниш – или само затоа што си премногу зафатен – се разликува од постот и негативно влијае на телото.

Поради прескокнување на оброците и недоволно консумирање храна во текот на денот буквално може да ни се врти во глава. Може да почувствувате вртоглавица, недостаток на енергија или дури и да се чувствувате како да се онесвестите. „Тоа е поради падот на гликозата во крвта“, вели нутриционистот и автор на „Јадење во боја“, Френсис Ларгеман-Рот.

„Кога не го храниме мозокот, телото може да добие сигнали да ги запре неговите нормални функции, па ако се обидувате повремено да постите, треба да бидете сигурни дека го правите правилно – на распоред – и кога јадете, надополнете ја храната. ќе издржиш до крај.пост.

Се прејадувате на следниот оброк
„Кога ги прескокнуваме оброците, ќе бидеме склони кон прејадување подоцна во текот на денот“, објаснува нутриционистот Бони Тауб-Дикс, основач на BetterThanDieting.com и автор на „Read it Before You“.

„Ако оброците ги поделите на неколку помали дневно, телото ќе може поефикасно да ги користи хранливите материи. Гледајте на телото како процесор за храна: ако постепено додавате храна, тоа добро ќе ја заврши својата работа, но ако внесете тони храна одеднаш – да речеме, откако ќе прескокнете оброк – тоа нема да биде ефективно“, објасни таа.

„За да му помогнете на вашето тело да функционира правилно, јадете најмалку три избалансирани оброци на ден – и пијте здрав пијалок кога сте гладни помеѓу оброците“, советува Тауб-Дикс, кој вели дека најважно е да јадете според вашите внатрешни чувства. , не по час. И кога ќе почнеме да чувствуваме дека не можеме да се концентрираме на ништо, време е да јадеме нешто хранливо.

Кога упорно прескокнувате оброци, шеќерот во крвта паѓа, што може многу да влијае на вашето расположение.

„Гликозата е гориво за мозокот, а кога ни недостасува, можеме да бидеме многу лошо расположени“, вели Ларгеман-Рот. Затоа, ако прескокнете оброци, не треба да јадете ништо на следниот оброк, туку нешто здраво – бидејќи оние со низок шеќер во крвта се склони кон масна или слатка храна, бидејќи нивното тело почнува да копнее за таква храна, вели нутриционистот. .

Не можете да ја одржите изгубената тежина
„Ако мислите дека прескокнувањето оброци е паметен начин за одржување на губење на тежината, размислете повторно. Природно ќе внесувате помалку калории, но веројатно ќе сакате и погрешни работи и ќе почнете да грицкате нездрава храна, што може да доведе до опасен јо-јо ефект за вашето дете.

Бидејќи времето на оброците станало непредвидливо, телото ќе задржи се што може и нема ефикасно да согорува калории. Може да произведе и помалку лептин – хормон кој го намалува апетитот – така што ќе ни биде потешко да кажеме кога сме сити“, додава тој.

Заклучок
Секако, од време на време можете да прескокнувате оброк, но ако тоа не го правите постојано, тоа може негативно да влијае на здравјето и да доведе до недостаток на важни материи во организмот. Исто така, нема да можете да направите ништо добро бидејќи ќе бидете фокусирани на храната. Ако имате потешкотии да јадете поради бурниот распоред, еве неколку совети за подобра организација:

Планирајте ги оброците, но не мора да подготвувате храна за цела недела одеднаш. Наместо тоа, подгответе хранлив појадок претходната вечер за да го имате за следното утро. Ако готвите големо тенџере со супа за вечера, спакувајте си сад за ручек. Имајте на ум дека многу замени за оброци се прават со многу шеќер и немаат доволно протеини или влакна, затоа комбинирајте ги со здрава ужина – понесете банана, природен путер од кикирики или стапче целер со хумус. Целта е да се консумираат меѓу 325 и 400 калории, 15 до 25 грама протеини, пет грама влакна и 10 до 13 грама здрави незаситени масти во секој оброк“, пишува Prevention.com, пренесува 24 часа.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО