23.9 C
Ohrid
Thursday, July 7, 2022

Еве што се случува со вашето тело кога пиете вино

НАЈЧИТАНО

Виното во сите негови варијанти, од црвено и бело до пенливо, нуди голем број здравствени придобивки. Ова е список на изненадувачки несакани ефекти што може да ги има виното.

Можеби пиете здрави антиоксиданси
Виното е полно со антиоксиданси кои му се потребни на вашето тело. Според познатиот готвач и нутриционист Серена Пун, црвеното вино содржи растителни полифеноли како ресвератрол, кверцетин и епикатехини.

„Антиоксидансите помагаат во заштитата на вашите клетки од оштетување, што може да предизвика оксидативен стрес што доведува до стареење на клетките и развој на болести“, вели тој. „Докажано е дека црвеното вино помага во спречување на рак и дијабетес.

Тоа може да биде добро за вашето срце
На ист начин, антиоксидансите кои се наоѓаат во црвеното вино, исто така, помагаат за здравјето на вашето срце. Пун укажува на ресвератрол, кој помага да се спречи оштетување на крвните клетки со намалување на „лошиот“ ЛДЛ холестерол и спречување на згрутчување на крвта. „Се смета дека овие придобивки помагаат во спречување на коронарна срцева болест“, рече Пун.

Може да ја подобри – или намали – плодноста кај мажите
„Интересно е што ресвератролот може да влијае и на плодноста кај мажите“, вели Кит-Томас Ајоб, вонреден клинички професор на Одделот за педијатрија на Медицинскиот колеџ Алберт Ајнштајн.

„Постоеја докази во корист на црвеното вино и против црвеното вино, а заклучокот беше дека едноставно нема доволно силни докази за да се препорача ресвератрол за лекување на машката неплодност“, објаснува тој. „За проблеми со плодноста кај мажите, најдобро е да побарате соодветна медицинска помош.

Може да го наруши сонот
Внимавајте ако вечерната чаша вино стане навика. Како што објаснува Пун, додека една или две чаши вино може да ве уморат и да ви помогнат брзо да заспиете, луѓето кои пијат пред спиење често доживуваат повеќе одвлекување на вниманието во средината на ноќта.

„Една студија покажа дека мажите кои пијат пред спиење доживеале севкупно лош квалитет на спиењето, тешкотии во одржувањето на спиењето, пократко целокупно времетраење на спиењето и севкупно намален субјективен квалитет на спиењето“, објаснува тој.

За најдобар, најмирен сон, престанете да пиете помеѓу три и шест часа пред да се свиткате во кревет.

Може да поттикне зголемување на телесната тежина
Виното е полно со калории. Помеѓу 100 и 150 по чаша – но без протеини или влакна. Како што вели личниот тренер Стефани Мансур, тоа значи дека не ве задоволува, па дури и може да доведе до глад. Најдобро е да се напиете чаши или две вино со вечерата, за да ги задоволи сите нутритивни потреби на вашето тело, пишува порталот Eatthis.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО