21.5 C
Ohrid
Saturday, August 20, 2022

Еве што се случува во вашето тело ако пиете осум чаши вода секој ден

НАЈЧИТАНО

Веќе сте слушнале дека целта е да пиете осум чаши вода секој ден. Таа бројка е добра насока за просечниот човек, но на некои можеби им треба повеќе, а на други помалку. Постои лесен начин да препознаете колку вода навистина му е потребна на вашето тело.

Ќе можете да издржите понапорен тренинг
Една од многуте придобивки од пиењето вода е тоа што ќе ви помогне да вежбате. На мускулите им треба добра рамнотежа на електролити како што се натриум, калиум и магнезиум за да функционираат правилно. Без соодветна хидратација, мускулите може да изгубат маса и да бидат повеќе склони кон грчеви. „Ако работите на градење мускули, нема да го постигнете тој интензитет ако не сте хидрирани бидејќи мускулите бараат вода“, вели Брунинг.

Бубрезите ќе ви работат подобро
Бубрезите го исфрлаат отпадот од вашето тело во форма на течност, а за тоа им треба многу вода. Ако сте хронично дехидрирани, вашите бубрези може да имаат потешко време да ја вршат својата работа, а тестот за азот на уреа во крвта може да покаже дека тие не работат правилно, вели Брунинг. Плус, без потреба од редовни посети на бања, тврдиот минерал може да се формира и да предизвика камења во бубрезите, вели Кели Причет, портпаролка на Академијата за исхрана и диететика. „Кога производството на урина е ниско, бубрезите се принудени да ја концентрираат урината, што значи висока концентрација на минерали“, вели таа. Не ги пропуштајте овие изненадувачки знаци на дехидрација.

Ќе добиете енергетски поттик
Многу луѓе не сфаќаат дека една од придобивките од водата за пиење е тоа што го помага нивото на енергија. На вашето тело му е потребна вода за да го одржи нивото на енергија, што може да ве натера да се чувствувате бавно ако не пиете доволно вода секој ден. „Некои луѓе се свртуваат кон кофеинот, но тој нема нужно да има корисни ефекти врз нивото на енергија ако телото е дехидрирано“, вели Брунинг.

Вашата кожа ќе блесне
Кога клетките на вашата кожа не ја добиваат потребната вода, тие ќе почнат да се збрчкаат и да се намалуваат. Но, ако пиете доволно вода, вашата кожа ќе изгледа посветла и фините линии ќе исчезнат – само не очекувајте да изгледате 20 години помлади, вели Брунинг. „Брчките се природен производ на стареењето“, вели таа.

Ќе имате подобро варење
Секоја клетка во вашето тело има потреба од вода, а ако не сте хидрирани, може да имате варење. „Кога на вашето тело му е потребна вода во некој дел, таа ќе ја земе од некој друг дел од телото, обично од дигестивниот систем“, вели Брунинг. Но, ако останете хидрирани, можете да избегнете запек.

Ќе можете подобро да се справите со настинките
Друга придобивка од пиењето вода е тоа што може да ви помогне да заздравите побрзо. Има причина зошто вашиот лекар ви кажува да пиете повеќе течности кога се чувствувате лошо. Вашето тело мора да стане посилно за да започне напад врз изворите на болеста, што значи дека на вашите клетки им требаат повеќе калории и течности за да ги задоволат сите овие потреби.

Можеби ќе имате помалку главоболки
Ако сте склони кон главоболки и не пиете доволно вода секој ден, добрата хидратација би можела да ви помогне донекаде. Кога на вашето тело му недостасуваат течности, не може толку лесно да транспортира важни хранливи материи, а главоболката е предупредувачки знак. „Тоа е начинот на вашето тело да сигнализира дека нешто не е во ред“, вели Брунинг.

Повеќе ќе се потите
Колку и да е непријатно, влажното чело за време на физичката активност е всушност добра работа – тоа покажува дека вашето тело ја врши својата работа за одржување на нормална температура. „Ако се занимавате со интензивни спортови и не се потите кога вообичаено треба, тоа е знак дека ви недостасува вода“, вели Брунинг.

Вашето срце ќе биде под помал стрес
Како и секој мускул, на вашето срце му е потребна соодветна хидратација за да функционира правилно. Ако не пиете доволно вода, пулсот може да се зголеми и да ви се намали крвниот притисок. Одржувањето на здравјето на срцето е една од најважните придобивки од пиењето вода. „Ако не сте доволно хидрирани, дополнително го оптоварувате срцето и тоа мора да работи понапорно за да си ја заврши работата“, вели Брунинг, а пренесува Индекс.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО