More

  Еве што велат вашите раце за здравјето, некои симптоми укажуваат на сериозни болести

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  - Advertisement -

  Нашите раце можат да откријат многу за нашето здравје. Имено, повеќето луѓе не се ни свесни колку можеме да научиме од сопствените раце, односно дланките, прстите или ноктите. Начинот на кој тие изгледаат може да укаже на многу скриени проблеми, од заболување на црниот дроб до слаба циркулација.

  „Можете навистина многу да кажете за нечие здравје само ако ги погледнете неговите раце. Се разбира, ако сте загрижени или имате постојани симптоми, треба да се јавите кај вашиот општ лекар“, објаснува ревматологот Кели Везелман, директорка за комуникации на Американскиот колеџ за ревматологија, пренесува Индекс.

  Со оглед на тоа што повеќето луѓе не знаат да ги препознаат предупредувачките знаци, медицинските експерти ги споделија заедничките, но и малку чудни работи што ги бараат кога ги прегледуваат рацете и што би можеле да значат тие симптоми.

  Послабо ракување
  Никој не сака слабо ракување од личноста со која се ракува, но понекогаш може да биде знак за влошување на здравјето.

  „За време на физичкиот преглед на пациентите, дефинитивно внимаваме на нивниот стисок за рака, бидејќи во повеќето случаи слабиот стисок може да укаже на проблеми со срцето“, објаснува кардиологот Ен Алберс.

  Имено, слабиот стисок на раката заедно со бавното одење може да биде знак за зголемен ризик од срцеви заболувања, покажа студија од 2016 година, чии резултати беа објавени во International Journal of Cardiology.

  Една неодамнешна студија на возрасни на возраст од 40 до 69 години покажа дека поцврстото ракување може да значи дека срцето работи добро. Надоврзувајќи се на овие наоди, истражувачите мислат дека ракувањето сигурно има потенцијал да ги идентификува луѓето со висок ризик од развој на срцеви заболувања, пишува Mirror.

  Црвени мозолчиња или плускавци
  Дали некогаш сте се запрашале што значи мистериозниот црвен осип на вашата рака или зглоб? Ова, предупредуваат лекарите, може да биде алергија на никел, особено ако испакнатините се претворат во плускавци што течат. Имено, чувствителноста на никел е всушност една од најчестите причини за алергиски контактен дерматитис, пренесува Американската академија за дерматологија.

  „Нашите раце доаѓаат во контакт со многу предмети што содржат никел како нараквици, прстени, часовници, дури и мобилни телефони. Но, може да добиете и осип на рацете од јадење храна што го содржи. Посебно го има во грав, чоколадо, кикиритки, соја, овесна каша и гранола“, објаснува Салма Фагри де ла Фелд, доцент на катедрата за дерматологија на Универзитетот Емори во Атланта.

  „Можете да одредите дали ова важи за вас со обидот да избегнете храна со никел. Ако ова е проблем, симптомите наскоро ќе исчезнат“, додава тој.

  Пецкање или чувство на слабост
  Сите одвреме-навреме чувствуваме пецкање во рацете, а ако сте млади и релативно здрави, веројатно се работи за синдром на карпален тунел, предупредуваат експертите. Имено, многу луѓе навечер чувствуваат пецкање бидејќи спијат со свиткани зглобови. Ова потоа го компресира средниот нерв што се протега од зглобот до раката, објаснува Американската академија на ортопедски хирурзи.

  Ако вашиот лекар се сомнева дека имате карпален тунел, тој или таа може да нарача ЕМГ (електромиограм) за да види дали има оштетување на нервите или мускулите. д-р. Метју Барет, асистент професор по неврологија на здравствениот систем на Универзитетот во Вирџинија, вели дека третманите на карпален тунел варираат во зависност од тежината на симптомите.

  „Секој ненадеен почеток на пецкање или чувство на слабост во рацете или рацете треба веднаш да се третира бидејќи постои ризик од можен мозочен удар“, додава Барет.

  Ракувања
  Треперењето на рацете не мора секогаш да биде причина за загриженост, но може да сигнализира и за невролошка болест. Важно е да се препознае разликата помеѓу сомнителниот тремор и оној што речиси секој човек го има повремено при извршување на прецизна или напорна работа. Овој феномен е познат и како физиолошки тремор и не е причина за тревога.

  Барет вели дека треперењето на рацете може да стане позабележително кога пиете премногу кофеин, не спиете доволно, земате одредени лекови или сте во фаза на откажување од алкохол. Сепак, тој предупредува дека постои уште еден вид тремор што често се јавува во семејства, наречен есенцијален тремор. Ова предизвикува треперење во рацете и рацете на двете страни од телото и е евидентно при извршување на некоја акција, како на пример јадење.

  Во некои случаи, треперењето на рацете е знак за Паркинсонова болест. Обично ја зафаќа само едната рака и се јавува кога раката е во мирување.

  „Во комбинација со забавени движења и вкочанетост на екстремитетите погодени од тремор, ова може да укаже на Паркинсонова болест“, објаснува Барет, додавајќи дека треба да се побара помош од лекар кога треморот се влошува со текот на времето или значително влијае на извршувањето на вашите секојдневни активности. активности.

  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција, јави агенцијата Анадолија. Девојчето од сириско потекло било спасено од...

  Бројот на загинатите расте, борбата по преживеани не запира

  Бројот на загинати во земјотресот во Турција и Сирија вчера надмина 6.200 луѓе и се очекува да продолжи да расте, додека пристигнуваат спасувачки тимови и меѓународна...

  Прашања и одговори за крипто-средствата

  Прашања и одговори за крипто-средствата Што се крипто-средства? Како изгледаат крипто-средствата? Кои се разликите меѓу крипто-средствата и суверените валути (пари)? Дали централните банки издаваат дигитални валути? Каква е улогата...

  Moda

  Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

  Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

  Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

  Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

  Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

  Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
  spot_img
  spot_img
  spot_img